B贸l g艂owy, zm臋czenie, rozdra偶nienie. Z tym zmagaj膮 si臋 meteopaci, kt贸rzy reaguj膮 na zmiany pogody. W Polsce ludzi cierpi膮cych na t臋 dolegliwo艣膰 jest coraz wi臋cej. Ekspert t艂umaczy, jak sobie z tym radzi膰.
Wi臋kszo艣膰 Polak贸w twierdzi, 偶e jest meteopatami i skar偶y si臋 na r贸偶ne dolegliwo艣ci, kt贸rych 藕r贸d艂a dopatruje si臋 w pogodzie. B贸le (m.in. n贸g czy g艂owy) zwiastuj膮 deszcz lub inn膮 zmian臋 pogody. 50 lat temu meteopat贸w by艂o o po艂ow臋 mniej.
Meteopatia to nie jest choroba ani przypad艂o艣膰. Wed艂ug Paw艂a B艂aszczyszyna, neurologa z Przychodni Medycyny Naturalnej Komed, "jest to nadmierna reakcja w odczuwaniu zmian pogody".
- Jeste艣my maszyn膮 jonow膮, kt贸ra przewodzi impulsy nerwami. B艂ony kom贸rkowe maj膮 pomp臋 jonow膮, kt贸ra wraz ze zmian膮 pogody, zmienia jonizacj臋 powietrza i nast臋puje zaburzenie ca艂ego mechanizmu, a organizm reaguje na to - powiedzia艂 Pawe艂 B艂aszczyszyn. - Mamy to w wyniku ewolucji. Jako gatunek musieli艣my wyczuwa膰 zmian臋 pogody. G贸rale przepowiadali co nas czeka. Indianie przygotowywali si臋 do zimy. Mamy to tak jakby wkodowane, a nadmierne reakcje powoduj膮 dyskomfort i nadmierne dolegliwo艣ci - doda艂.
Wiatr, ci艣nienie, temperatura
Ci艣nienie ma znacz膮cy wp艂yw na nasze samopoczucie i fizyczne dolegliwo艣ci. Najwa偶niejsze s膮 znacz膮ce jego zmiany, czyli rosn膮ce lub malej膮ce warto艣ci z dnia na dzie艅, przynajmniej o 8 hPa. Kolejn膮 kwesti膮 jest wilgotno艣膰 powietrza i gwa艂towne zmiany temperatury oraz ch艂odz膮cy czynnik wiatru.
- Wiatr ma ogromne znaczenie, poniewa偶 przy takim o pr臋dko艣ci 80 km/h odczuwalna temperatura mo偶e by膰 o 20 stopni ni偶sza od rzeczywistej - stwierdzi艂 B艂aszczyszyn.
Meteopaci odczuwaj膮 zmian臋 jonizacji powietrza, kt贸ra jest charakterystyczna dla front贸w, kt贸rych w Polsce w ci膮gu roku jest oko艂o 140.
Niepokoj膮ce objawy
Skrajna pogoda wp艂ywa na nas w r贸偶ny spos贸b.
- Na Podhalu, kiedy zbli偶a si臋 halny, to pojawia si臋 wi臋cej pobi膰, b贸jek i samob贸jstw, a nawet wypadk贸w samochodowych, k艂opot贸w rodzinnych i nadu偶ycia alkoholu - stwierdzi艂 B艂aszczyszyn.
Pogoda wp艂ywa r贸wnie偶 na funkcjonowanie serca. Ma ono dobowy rytm.
- Wyr贸偶niamy dwugodzinne etapy i mi臋dzy godzin膮 11 a 13 jest cykl serca i wtedy zdarza si臋 najwi臋cej zawa艂贸w i epizod贸w kardiologicznych w ci膮gu doby - powiedzia艂 ekspert.
Meteopaci skar偶膮 si臋 g艂贸wnie b贸le g艂owy, ale pogoda przysparza r贸wnie偶 problem贸w z astm膮, ci艣nieniem, z dekoncentracj膮 i b贸lami reumatycznymi.
Jak leczy膰?
Co mo偶na zrobi膰, 偶eby zmniejszy膰 b贸l?
- Mo偶na ograniczy膰 dolegliwo艣ci hartuj膮c si臋 termicznie i przez zwi臋kszon膮 aktywno艣膰 fizyczn膮. To znacznie zmniejsza wra偶liwo艣膰 na zmiany pogody - poda艂 B艂aszczyszyn.
Aby pozby膰 si臋 b贸lu g艂owy, zamiast si臋gn膮膰 po tabletk臋, nale偶a艂oby zmieni膰 styl 偶ycia. Nast臋puje wtedy znaczne wyciszenie
- Styl 偶ycia ogranicza p贸藕niejsze b贸le g艂owy. Jak zacz膮艂em du偶o je藕dzi膰 rowerem, to moje b贸le g艂owy radykalnie si臋 zmniejszy艂y - powiedzia艂 neurolog.
Ekspert radzi, 偶e wa偶ne jest r贸wnie偶 odpowiednie nawil偶anie pomieszcze艅, kt贸re jonizuj膮 ujemnie powietrze.
Zobacz ca艂膮 rozmow臋 ze specjalist膮:
Autor: AD/jap / 殴r贸d艂o: tvn24
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock