W nocy miejscami pogoda może stwarzać zagrożenie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
BURZE Z GRADEM
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach:
- podlaskim;
- lubelskim, w powiatach: bialskim, Biała Podlaska, parczewskim, włodawskim, łęczyńskim, chełmskim, Chełm, świdnickim, krasnostawskim, zamojskim, Zamość, biłgorajskim, tomaszowskim i hrubieszowskim;
- podkarpackim.
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami o sumie od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwy jest grad.
Alerty w woj. podlaskim i lubelskim wygasną o godzinie 22 w poniedziałek. W woj. podkarpackim stracą ważność o godz. 2 w nocy z poniedziałku na wtorek.
INTENSYWNE OPADY DESZCZU
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali również alerty przed intensywnymi opadami deszczu. Obowiązują w województwie śląskim, w powiatach na południu województwa.
Prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, miejscami wynoszącymi od 20 do 35 l/mkw.
Alarmy stracą ważność o godzinie 6 we wtorek.
Śledź aktualną sytuację pogodową:
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,anw/map,aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW