Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami, oblodzeniami i silnym mrozem. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń pogodowych na kolejne dni.
W związku z pogodowymi utrudnieniami - marznącymi opadami, oblodzeniami i silnym mrozem - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w trzystopniowej rosnącej skali.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
OBLODZENIA
Synoptycy IMGW prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Alerty obowiązują w województwach:
- warmińsko-mazurskim, poza powiatami: piskim, ełckim, oleckim, giżyckim, gołdapskim, węgorzewskim. Ważne będą od północy do godziny 10 w sobotę;
- mazowieckim, poza powiatami: łosickim, siedleckim, Siedlcami, garwolińskim, kozienickim, grójeckim, białobrzeskim, przysuskim, radomskim, Radomiem, szydłowieckim, zwoleńskim i lipskim. Obowiązują od godziny 2 do 10 w sobotę;
- pomorskim. Ważne są od godziny 23 w piątek do godziny 7 w sobotę;
- kujawsko-pomorskim. Obowiązują od północy do godziny 7 w sobotę;
- zachodniopomorskim, w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalinie, białogardzkim, szczecineckim, świdwińskim, łobeskim, drawskim i wałeckim. Alerty są ważne od godziny 22 w piątek do 10 w sobotę.
OPADY MARZNĄCE
Na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego (we wszystkich powiatach poza: piskim, ełckim, oleckim, giżyckim, gołdapskim, węgorzewskim), łódzkiego (w powiatach: kutnowskim, łęczyckim, zgierskim, poddębickim, pabianickim, sieradzkim, zduńskowolskim, łaskim, bełchatowskim, sieradzkim, wieruszowskim, wieluńskim, pajęczańskim) i dolnośląskiego (poza powiatami: oławskim, strzelińskim, ząbkowickim, dzierżoniowskim, kłodzkim, wałbrzyskim, Wałbrzychem, kamiennogórskim) synoptycy IMGW prognozują miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz deszczu ze śniegiem powodujących gołoledź.
Ostrzeżenia będą obowiązywać w województwie: pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim do godz. 21, warmińsko-mazurskim do północy, łódzkim do godziny 23 i dolnośląskim do godziny 22.
SILNY MRÓZ
Na terenie województwa małopolskiego (w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, Nowym Sączu, nowotarskim i tatrzańskim) prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -20 st. C do -15 st. C. Alerty będą obowiązywać do godziny 2.30 w sobotę.
W województwie podkarpackim (w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krośnie, sanockim, leskim i bieszczadzkim) synoptycy IMGW prognozują spadek temperatury w nocy miejscami od -22 st. C do -15 st. C. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 5.30 w sobotę.
Prognoza zagrożeń na sobotę
Niebezpieczna pogoda może utrzymać się również w sobotę. Na ten dzień synoptycy IMGW planują wydać ostrzeżenia:
- pierwszego stopnia przed oblodzeniami na terenie województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Prognozuje się tam spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników;
- drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. Synoptycy prognozują wystąpienie na południu tych województw opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich od 5 do 15 centymetrów, a w górach od 12 do 22 cm.
Prognoza zagrożeń na niedzielę
W niedzielę pojawi się kolejne zagrożenie - silny wiatr. Na ten dzień synoptycy IMGW mogą wydać ostrzeżenia:
- pierwszego stopnia przed oblodzeniami w województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim. Temperatura powietrza może tam spadać poniżej zera stopni Celsjusza, co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników;
- pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
W województwie zachodniopomorskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35-50 km/h, w porywach do 80 km/h, głównie w powiatach nadmorskich. Na terenie wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i opolskiego powieje wiatr o średniej prędkości 30-40 km/h, w porywach do 70 km/h. Natomiast w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim wiatr osiągnie średnią prędkość 25-35 km/h, w porywach do 70 km/h.
- drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W południowych regionach prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich od 5 do 15 centymetrów, a w górach od 12 do 22 cm.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek
W kolejnym tygodniu ustaną intensywne opady śniegu. Pogoda nadal będzie jednak stwarzać zagrożenie. IMGW planuje wydać ostrzeżenia:
- pierwszego stopnia przed oblodzeniami w województwach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Prognozuje się tam spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników;
- pierwszego stopnia przed silnym wiatrem na obszarze województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego.
W województwach: pomorskim, opolskim i dolnośląskim wiatr osiągnie średnią prędkość od 30 do 45 km/h, w porywach do 75 km/h. Na Pomorzu Zachodnim średnia prędkość będzie się wahać w granicach 35-50 km/h, w porywach do 80 km/h. Głównie w powiatach nadmorskich. Województwa: wielkopolskie, lubuskie i łódzkie zagrożone są silnym wiatrem o średniej prędkości 30-40 km/h, w porywach do 70 km/h. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie wiatr osiągnie średnią prędkość 25-40 km/h, w porywach do 70 km/h. W województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim należy spodziewać się wiatru o średniej prędkości 25-35 km/h, w porywach do 70 km/h.
Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?
Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Autor: anw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Damian Dziugieł