Według brytyjskich naukowców, ludzie żyjący na wysokich szerokościach geograficznych mają większe oczy i większe mózgi, żeby lepiej sobie radzić z niedoborami światła podczas długich zim i pochmurnych dni. Naukowcy z Oksfordu podkreślają jednocześnie, że posiadanie większego mózgu wcale nie oznacza, że ktoś jest mądrzejszy.
Brytyjczycy zmierzyli oczodoły i objętość mózgów 55 czaszek przedstawicieli 12 populacji całego świata. Wyniki pomiarów zestawili z szerokością geograficzną. Jak podkreśla Eiluned Pearce, przewodzący zespołowi badaczy, między tymi parametrami udało się znaleźć związki.
Zespół posłużył się czaszkami gromadzonymi od 1800 roku. Eksponaty pochodziły z muzeów w Cambridge i w Oksfordzie. Należały one do rdzennych mieszkańców terenów od Skandynawii po Australię, Mikronezję i Amerykę Północną.
Wielkość oczu i mózgu zależna od ilości światła
Eksperci odkryli, że im mniej światła, tym oczodoły, a co za tym idzie, gałki oczne, stają się większe.
- Powodem większych mózgów i oczu u ludzi jest ilość światła dochodząca do danych rejonów Ziemi. Im dalej na północ, tym ilość światł docierająca do naszej planety jest mniejsza, a długość zimowych dni krótsza. Zgodnie z tymi wytycznymi można zaobserwować, że największe jamy czaszki należały do Skandynawów, najmniejsze do Mikronezjan - opowiadał Pearce.
W badaniu tzw. otworu wielkiego okazało się również, że większe są również mózgi.
- W swojej pracy próbujemy udowodnić, że wielkość mózgu nie ma wpływu na mądrość. Większe oczy i mózgi pozwalają po prostu lepiej funkcjonować w środowisku, w którym się żyje - dodaje.
- Prez dziesiątki tysięcy lat ludzie zamieszkujący wysokie szerokości geograficzne, mieli okazję, żeby ich wzrok przystosował się do pochmurnego nieba i długich zim, których się tam doświadcza - dodał należący do zespołu Robin Dunbar.
Badanie pokazuje ponadto, że ludzie podlegają tym samym ewolucyjnym tendencjom, co niektóre ptaki, na przykład polujące nocą sowy. Ich oczy są duże z tych samych powodów.
To nie koniec badań
Zespół dalej zamierza badać powiązania między szerokościami geograficznymi a wzrokiem i mózgiem. Tym razem posłuży się także czaszkami z innych muzeów.
Autor: map//aq / Źródło: bbc.co.uk