Pogoda jest i będzie niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem i burzami z gradem. Obowiązują alerty drugiego i pierwszego stopnia.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali pomarańczowe alerty (drugiego stopnia) przed burzami z gradem. Obowiązują w województwach:
- śląskim;
- dolnośląskim;
- opolskim;
- małopolskim;
- podkarpackim;
- świętokrzyskim;
- lubuskim, w powiatach: żagańskim, żarskim, nowosolskim, wschowskim;
- wielkopolskim, w powiatach: kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, kaliskim, Kalisz, krotoszyńskim, gostynińskim, rawickim, leszczyńskim, Leszno;
- łódzkim,
- lubelskim, we wszystkich powiatach z wyłączeniem bialskiego i Białej Podlaskiej;
- mazowieckim, we wszystkich powiatach z wyłączeniem tych, gdzie obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżeń.
Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 do 50 l/mkw., lokalnie do 60 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami pojawi się grad.
Alerty w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim będą ważne do godziny 23 w poniedziałek. W pozostałych regionach stracą ważność o północy w nocy z poniedziałku na wtorek.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem
Żółte alerty przed groźnymi zjawiskami wydano w województwach:
- mazowieckim, w powiatach na północy województwa;
- zachodniopomorskim, w powiatach gryfińskim, myśliborskim i pyrzyckim;
- lubelskim, w powiatach Biała Podlaska i bielskim;
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: działdowskim, nidzickim, szczycieńskim, piskim;
- podlaskim, we wszystkich powiatach poza: augustowskim, sejneńskim, suwalskim, Suwałki;
- wielkopolskim, we wszystkich powiatach poza: kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, kaliskim, Kalisz, krotoszyńskim, gostynińskim, rawickim, leszczyńskim, Leszno;
- lubuskim, obowiązują we wszystkich powiatach poza: żagańskim, żarskim, nowosolskim, wschowskim.
Prognozuje burze o sumie 10-20 l/mkw., lokalnie do 30-40 l/mkw. Wiatr w porywach może rozpędzić się do 60-65 km/h.
W województwie zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim ostrzeżenia obowiązują do godziny 23 w poniedziałek. W pozostałych regionach obowiązują do północy w nocy z poniedziałku na wtorek.
UWAGA: TAKŻE NA WTOREK PROGNOZUJE SIĘ WYDANIE ALARMÓW PRZED BURZAMI. W PASACH POLSKI PÓŁNOCNEJ (Z WYŁĄCZENIEM WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO) I CENTRALNEJ MOGĄ TO BYĆ ALARMY PIERWSZEGO STOPNIA. NA POŁUDNIU KRAJU MOGĄ ZOSTAĆ WYDANE ALERTY DRUGIEGO STOPNIA.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem
Synoptycy IMGW wydali alarmy drugiego stopnia przed upałem na terenie województw:
- pomorskiego, z wyłączeniem powiatów nadmorskich;
- kujawsko-pomorskiego;
- wielkopolskiego;
- lubuskiego, w powiatach strzelecko-drezdeneckim, międzyrzeckim, świebodzińskim, zielonogórskim, nowosolskim, wschowskim;
- dolnośląskiego, w powiatach północno-wschodnich;
- opolskiego;
- łódzkiego;
- mazowieckiego, wszędzie z wyłączeniem powiatów ostrołęckiego, Ostrołęka, ostrowskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, Siedlce, łosickiego.
W tych regionach prognozowane są upały. Temperatura maksymalna może osiągnąć w dzień wartość od 29 do 33 stopni Celsjusza, a w nocy do 17-21 st. C.
W województwach pomorskim i zachodniopomorskim ostrzeżenia obowiązują do godziny 19 we wtorek. W pozostałych województwach do godziny 20 we wtorek.
Apel RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.
Podczas upałów pod żadnym pozorem nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Jak czytamy w definicji IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Jak wynika z definicji IMGW, ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,dd,anw,dd/rp,aw,map / Źródło: IMGW