Studenci z Białegostoku po raz kolejny wezmą udział w zawodach marsjańskich łazików University Rover Challenge. Konkurs rozpocznie się 29 maja. Drużna z Białegostoku pojedzie tam ze swoim nowym technologicznym "dzieckiem" o nazwie Hyperion 2. Czy mają szansę na kolejne zwycięstwo?
University Rover Challenge to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików organizowane w USA w stanie Utah przez Mars Society. W konkursie biorą udział drużyny studentów i ich łaziki. Do tegorocznej edycji zawodów zgłosiło się 31 drużyn z całego świata m.in. z Kanady, Bangladeszu czy Egiptu.
Dwukrotni zwycięzcy
Konstruktorami Hyperiona 2 są Michał Grześ, Robert Bałdyga, Jakub Maliszewski, Jacek Wojdyła, Maciej Baka i Maciej Rećko.
Opiekunem drużyny jest dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek – prodziekan ds. promocji i współpracy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.
Studenci z wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej konkurs wygrali już dwukrotnie. W 2011 roku pokonali konkurencję z łazikiem Magma 2, 2013 roku - z łazikiem Hyperion.
W tym roku liczą na kolejne zwycięstwo mimo, że poprzeczka została postawiona wysoko.
Trudna rola faworyta
Również rektor uczelni prof. Lech Dzienis wyraża głęboką nadzieję na kolejne zwycięstwo swoich podopiecznych.
- Zdajemy sobie sprawę, że wyjazd z pozycji faworyta jest zawsze rolą niewdzięczną. Do tej pory nasze łaziki wygrywały już 2 razy, ale nie jechaliśmy wtedy w tak oczywistej roli, w jakiej pojedziemy po zeszłorocznym zwycięstwie, kiedy poprzeczka przez poprzedni zespół została postawiona już absolutnie wysoko. Będzie to zatem i wyzwanie dla naszej drużyny, aby ten wynik poprawić, ale będzie to również wyzwanie dla konkurencji - mówił rektor.
Liczą na 500 punktów
Białostoccy konstruktorzy w poprzedniej edycji konkursu uzyskali aż 493 punkty na 500 możliwych.
W tym roku liczą, że zdobędą maksimum punktów.
- W tym roku szykujemy się na 500. (...) Myślę, że nie ma się czego bać. Nie można wiecznie wygrywać. Poza tym konkurencja się nas bardziej boi - mówił jeden z konstruktorów.
Ulepszona wersja poprzednika
Urządzenie ma być ulepszoną wersją swojego poprzednika.
Hyperion 2 porusza się na 6 kołach i waży 50 kg. Wyposażony jest w ramię zakończone chwytakiem, dzięki czemu może podnosić różne przedmioty, tzw. manipulator. W poprzedniej edycji to właściwie ta część łazika sprawiła drużynie najwięcej problemów.
- Hyperion 2 to kontynuacja zeszłorocznego projektu. W tym roku nadal jest to platforma sześciokołowa. Mamy więcej połączeń radiowych, zaawansowany system telemetryczny, do tego kompletnie nowe podejście do manipulatora. Stosujemy nowe logarytmy sterowania, które mają w dużym stopniu pomóc nam rozwiązywać zadania. Do tego nowe chwytaki, które mają działać jeszcze lepiej - mówił główny konstruktor - Michał Grześ.
Wszystkie poprawki mają pomóc w poprawieniu ubiegłorocznego wyniku.
Zadania do wykonania
Zawody łazików rozpoczynają się 29 maja 2014 roku. Roboty będą oceniane w pięcioetapowym konkursie. Do głównych zadań łazików będzie należała pomoc astronautom i dowiezienie im paczek z apteczkami, pobranie próbek ziemi oraz przejechanie trasy, która - jak zapowiadają organizatorzy - ma być trudniejsza niż w latach poprzednich.
Wsparcie finansowe
Hyperion 2 powstał dzięki środkom z resortu nauki w ramach programu "Generacja Przyszłości - w sumie 366 tys. zł - które uczelnia uzyskała w ubiegłym roku na budowę dwóch łazików: Hyperiona i Hyperiona 2. Finansowo budowę łazika wspierają też sponsorzy.
Autor: PW/mj / Źródło: TVN24, bialystokonline.pl, pb.edu.pl