Najnowsze

Huragan Eta zbliża się do Ameryki Środkowej. Niesie ulewne deszcze i ryzyko powodzi

Najnowsze

https://worldview.earthdata.nasa.gov/Huragan Eta to niebezpieczny żywioł

Eta przybrała na sile i jest huraganem czwartej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Ewakuowano mieszkańców Nikaragui i Hondurasu z regionów, w które ma uderzyć żywioł.

Eta, klasyfikowana jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona, zbliża się do wschodnich wybrzeży Nikaragui i Hondurasu. Władze ewakuowały część mieszkańców z regionów położonych nad Atlantykiem. Wiatr wieje z prędkością 240 kilometrów na godzinę. Synoptycy prognozują, że uderzy w ląd we wtorek rano.

Powodzie i osunięcia ziemi

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ostrzega przed "zagrażającymi życiu" powodziami błyskawicznymi i osunięciami ziemi. Może spaść od 380 do 635 litrów wody na metr kwadratowy. Mniejszego rzędu, ale nadal obfite opady prognozowane są też dla okolicznych krajów, takich jak Jamajka, Haiti, Salwador, Gwatemala, czy Belize.

W Nikaragui fala sztormowa może podnieść normalny poziom wody od czterech do pięć i pół metrów, a w Hondurasie o jeden-jeden i pół metra.

Prognozowana trasa huraganu Eta (NHC, NOAA)NHC, NOAA

Pierwszy raz w historii

Burza tropikalna Eta jest już 28. żywiołem, który uformował się w obecnym sezonie na burze tropikalne i huragany na Oceanie Atlantyckim. Wyrównany został więc rekord liczby tych zjawisk sprzed 15 lat. Sezon kończy się 30 listopada, jednak każdy system pogodowy, który utworzy się po tym czasie, zostanie do niego zaliczony.

W historii nazywania nazw huraganom i burzom tropikalnym na Atlantyku w żadnym sezonie nie sięgano jeszcze po siódmą literę greckiego alfabetu - etę. Przypomnijmy, że z powodu wyjątkowej aktywności burz tropikalnych i huraganów drugi raz po 2005 roku wyczerpała się przygotowana dla nich podstawowa pula 21 imion. Kolejne są więc nazywane literami greckiego alfabetu. Nazwa Eta została wykorzystana pierwszy raz w historii, bo 15 lat temu jeden z systemów pogodowych pozostał bez nazwy.

Ostatni huragan - Zeta - przeszedł przez południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcie satelitarne huraganu Eta (National Weather Service)NWS

Autor: anw / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: https://worldview.earthdata.nasa.gov/

Pozostałe wiadomości