Badacze, zajmujący się niedźwiedziami polarnymi w Arktyce wzięli pod lupę tropy, pozostawione przez te zwierzęta. Udało im się zdobyć kod DNA tych drapieżnych ssaków. Ekspedycja może stać się przełomowa w badaniach nad ochroną dzikich zwierząt, żyjących nie tylko w Arktyce, ale na całej kuli ziemskiej.
Naukowcy uzyskali kod DNA niedźwiedzia polarnego z zamrożonych komórek skóry, pozostawione na śnieżnych śladach ich stóp.
Tanie badania
- W dzisiejszych czasach wykorzystujemy sprzęt najnowszej generacji, który wymaga dużych inwestycji. Badania komórek DNA, pozyskane z tropów zwierząt, nie wymaga od nas dużego nakładu finansowego, dlatego z łatwością jesteśmy w stanie kontrolować zagrożone gatunki fauny - mówi Arnaud Lyet z Narodowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF).
Naukowcy zebrali śnieg z 10 śladów łap niedźwiedzi, pozostawionych na śniegu. Następnie roztopili go i przepuścili przez odpowiedni filtr, aby wyłuskać komórki organiczne zwierząt, w których zapisany jest ich materiał genetyczny.
Historia zapisana w tropie
Po raz pierwszy udało się wyodrębnić DNA ze śladu niedźwiedzia polarnego. Znaleźliśmy też kody genetyczne foki i mewy - mówi Eva Bellemain z francuskiej firmy SPYGEN, zajmującą się analizą DNA.
Ślad na śniegu ukrywa w sobie całą historię zwierzęcia, który go tam zostawił. Naukowcy sugerują, że samica niedźwiedzia polarnego właśnie zabiła fokę. Wtedy przyleciała mewa, która prawdopodobnie chciała dostać się do upolowanej zwierzyny. Miś pozostawił zakrwawione ślady na śniegu, na których znaleziono też odchody mewy.
Badań ciąg dalszy
Zespół z francuskiej firmy pracuje nad udoskonaleniem badań, aby móc wydobyć więcej informacji na temat zwierząt po analizie ich tropów. Nawet pojedyncza komórka wystarczyłaby, żeby zidentyfikować konkretnego niedźwiedzia.
- Będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób wykorzystują swoje terytorium i w jakie żyją relacjach - tłumaczy Eva Bellemain.
Naukowcy zamierzają sprawdzić, czy metoda sprawdzi się przy analizie śladów, pozostawionych przez inne dzikie i rzadkie zwierzęta. Dotychczasowe badania sugerują, że materiał genetyczny jest zachowany w lepszym stanie w chłodnym środowisku. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle można go uzyskać z tropów zwierząt w klimacie tropikalnym.
Autor: AD/rp / Źródło: iflscience.com