Dron uchwycił na nagraniu setki fok szarych, wylegujących się na wybrzeżu francuskiego departamentu Pas-de-Calais. Dorosłe osobniki i ich młode wypoczywają tu podczas odpływu i nabierają masy ciała.
Na ujęciach z drona widać około 250 fok szarych bawiących się podczas odpływu w pobliżu francuskiego miasta Marck. To wspaniały widok, ponieważ jeszcze nie tak dawno zwierzęta te prawie całkowicie zniknęły z tego regionu za sprawą działalności człowieka.
- Podczas odpływu pojawiają się tutaj, aby przybrać na masie, odpocząć i przygotować się do kolejnego polowania w morzu - powiedział Jerome Gressier, wielbiciel fok i wolontariusz z centrum opieki nad zwierzętami w Calais.
Na ratunek fokom
Gressier za pomocą aparatu fotograficznego identyfikuje ranne foki. - Obiektyw długoogniskowy umożliwia obserwowanie zwierząt w dużej odległości. Pozwala nam sprawdzić, czy któreś z nich nie zaplątało się w sieci. Często mają zaplątaną w coś szyję, co bardzo je rani. Wtedy interweniujemy - powiedział.
Ranne foki leczone są w centrum opieki nad zwierzętami w Calais. Jego kierowniczka, Christel Gressier mówi, że trafia do nich wiele rannych fok i szczeniąt, czyli młodych osobników, które porzucone zostały przez swoje matki.
- Kiedy foki mają około trzech tygodni, matki uczą je polować. Jeśli młoda foka nie jest w stanie szybko sama o siebie zadbać, matka ją zostawia. Pomagamy fokom, które potrzebują więcej czasu na adaptację - tłumaczyła Christel Gressier.
Problemy fok zaczęły się w latach 70. XX wieku, kiedy to nieformalną wojnę wydali im rybacy, upatrujący w tych ssakach konkurentów na polu rybołówstwa. Zwierzęta zaczęły opuszczać wybrzeże aż niemal całkowicie zniknęły z tego regionu. Od lat 80. są gatunkiem chronionym we Francji. Teraz na skutek działania ekologów foki coraz chętniej pojawiają się na północy Francji. Obecnie w okolicy szacuje się, że żyje nawet 1100 osobników tego gatunku. Foki nie mają naturalnych wrogów w Kanale La Manche.
Biologia gatunku
Foka szara (Halichoerus grypus) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny fokowatych (Phocidae). To zwierzęta, które prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Dorosłe samce osiągają długość rzędu 2,3 metra przy masie ciała 170-310 kilogramów, zaś samice do około dwóch metrów przy masie ciała 105-186 kilogramów.
Ciało foki pokryte jest gęstym futrem. Ssaki te nie mają widocznych wyraźnie małżowin usznych, co odróżnia je od uchatkowatych, z którymi bywają mylone.
Autor: anw / Źródło: Reuters