El Nino, najsilniejsze w historii pomiarów, spowodowało klęskę suszy i głodu w wielu miejscach na świecie. Najbardziej cierpiące przez niedobory wody i żywności kraje to Etiopia i Haiti. - Trzeba działać, zanim dzieci zaczną umierać z głodu - apelują eksperci.
Obecne El Nino, które rozpoczęło się na początku 2015 roku i jest najsilniejsze w historii, ma wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe ogromnej liczby ludzi na całym świecie. Ten fenomen pogodowy porównywalny jest do El Nino z lat 1997/98, podczas którego zginęło około 23 tys osób, setki tysięcy zostało przesiedlonych, a straty wyniosły 45 miliardów dolarów. Etiopia na skraju głodu
Jednym z krajów, który został mocno dotknięty przez obecne El Nino, jest Etiopia. Stoi w obliczu najgorszej suszy od 50 lat. Poważny brak wody utrzymuje się tam od początku 2015 roku. Podobna sytuacja panuje w Sudanie i Erytrei. A te miejsca powinny być zielone od roślinności, zwłaszcza w porze deszczowej, która panuje obecnie.
Susza w niektórych regionach, zaostrzona przez El Nino, spowodowała wyschnięcie zbiorów i masowe zgony zwierząt gospodarskich. Ostre niedożywienie znacznie wzrosło, a jedna czwarta Etiopii jest już oficjalnie klasyfikowana jako stojąca w obliczu kryzysu żywieniowego. 10,2 milionów osób wymaga pilnej pomocy humanitarnej. Światowy Program Żywieniowy (World Food Program) ma za zadanie wspierać rząd etiopski w zaspokojeniu potrzeb 7,6 mln ludzi w 2016 r.
- Obecne El Nino jest jednym z najsilniejszy w historii. Jego skutki odczuwalne będą aż do początku 2017 roku, a jego efekty mają zasięg geograficzny. El Nino wpływa na wegetację w Ameryce Środkowej, na Haiti i w Etiopii, gdzie notowana jest jedna z najbardziej suchych pór roku w ciągu ostatnich 50 lat, aż po Indonezję i Papuę-Nową Gwinee, które cierpią przez jedną z największych w historii susz - mówi Rogerio Bonifacio, klimatolog z WFP.
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon i dyrektor WFP Ertharin Cousin odwiedzili jeden z regionów Etiopii w celu zwiększenia świadomości na temat pogłębiającego się kryzysu spowodowanego przez El Nino.
- Potrzebujemy wspólnoty międzynarodowej, która uzna, że trzeba działać, zanim dzieci zaczną umierać z głodu - apelował Cousin.
70 proc. głodnych na Haiti
Na Haiti wielu rolników straciło znaczną część zbiorów. Nie są w stanie wyżywić nawet swojej rodziny. Najnowsze badania sugerują, że ponad milion Haitańczyków stoi w obliczu głodu, a na wyspie konieczna jest natychmiastowa pomoc. Na niektórych obszarach aż 70 proc. społeczności cierpi z niedożywienia.
- Musimy chodzić sześć godzin, żeby znaleźć wodę. Dzieci są głodne i spóźniają się do szkoły, bo zanim rodzice je tam puszczą, muszą pójść po wodę - opowiada Casilien Senor, rolnik z Haiti.
Czym jest El Nino?
El Nino to fenomen pogodowy, który występuje wtedy, kiedy ciepła woda, która zbierała się w okolicach Australii i Indonezji, przemieszcza się do wschodnich obszarów Oceanu Spokojnego, w kierunku Ameryki Południowej. Powoduje to m.in. susze w Afryce.
Autor: mar/map / Źródło: ENEX