Czy można mieć wpływ na pogodę? Próbują tego rolnicy w woj. podlaskim, gdzie znajdują się armatki przeciwgradowe.
W Białousach w woj. podlaskim, w gospodarstwie ogrodniczym Państwa Wilczewskich znajdują się działa przeciwgradowe. Grad jest niebezpiecznym zjawiskiem dla roślin, dlatego warto się przed nim chronić. Do tego właśnie służy działo przeciwgradowe.
Monitoring chmur
Na terenie gospodarstwa są dwie stacje meteorologiczne. Na stacjach radary monitorują sytuację pogodową w promieniu 35 km. Na ekranie widać chmury i można określić, które są niebezpieczne, a które nie.
- Strzelamy tylko tam, gdzie mamy 100 proc. pewność, że trzeba się chronić - tłumaczył właściciel gospodarstwa.
Czas reakcji od zobaczenia chmury wynosi ok. 30 minut, aby duże kule gradowe nie zdążyły się utworzyć. Armatka nie rozgania chmur, a jedynie zmienia opady gradu w deszcz.
Jak to działa?
Działanie tych armatek polega na zneutralizowaniu ładunków elektrycznych chmury. W tym celu w chmury są wysyłane cząsteczki powietrza naładowane elektrycznie. Przed wystrzałem za pomocą turbiny w armatce miesza się powietrze sferyczne z gazem acetylenowym, a następnie świeca daję iskrę i następuje wybuch, który niesie cząsteczki powietrza. Siła fali uderzeniowej jest na tyle duża, że niszczy strukturę chmury.
Strzel sobie w chmurę, czyli działo przeciwgradowe http://t.co/qyo1BAWgR4 pic.twitter.com/mwi9eP5x4L
— Nowy Działkowiec (@NowyDzialkowiec) 27 lipca 2015
Autor: AP/tw / Źródło: TVN 24/isokolka.eu