Ranek i południe w Polsce na przeważającym obszarze kraju słoneczne, oprócz południa i południowego-wschodu, gdzie przybywa chmur. W Warszawie nareszcie słonecznie i od razu poprawiły się warunki biometeorologiczne.
Tak jest, że bodźce natury meteorologicznej wywołują w organizmie człowieka zmiany czynnościowe, metaboliczne i morfologiczne. Bodźcami wpływającymi na człowieka są poszczególne elementy meteorologiczne: promieniowanie słoneczne i usłonecznienie, temperatura powietrza, wilgotność powietrzna, wiatr i ciśnienie atmosferyczne.
Największym dobrodziejstwem dla organizmu jest promieniowanie słoneczne. Najaktywniejsze biologicznie jest promieniowanie ultrafioletowe. UV-A powoduje pigmentacje skóry, leczy łuszczycę, UV-B działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie, UV-C działa bakteriobójczo. Promieniowanie słoneczne to również światło, które działa pobudzająco na układ nerwowy i hormonalny, a także promieniowanie cieple, które powoduje wzmożenie przemiany materii.
Ale promieniowanie ma też i niekorzystne działanie, jeśli przesadzimy z wystawianiem się na słońce. Dziś poziom promieniowania UV w Polsce jest na północy i w centrum wysoki, tylko na południu podwyższony i niski.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek//mm / Źródło: TVN Meteo