- Poziom wód w morzach świata zwiększył się nawet o 18 m, odkąd ponad 14 tysięcy lat temu stopniała pokrywa lodowa na Antarktydzie. Aktualnie poziom wód wzrasta o około 40 mm, co oznacza, że do 2100 roku może być aż o 2 m wyższy od obecnego - wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z Francji i Japonii. To skrajnie niebezpieczna sytuacja.
- Dalsze topnienie pokrywy lodowej może doprowadzić do wzrostu poziomu wód, który w niedalekiej przyszłości byłby w stanie zagrozić bezpieczeństwu milionów ludzi - przyznają na łamach dziennika "Nature" badacze z uniwersytetów w Aix-Marseille oraz Tokio.
2 m więcej do 2100 roku
Tylko od 1900 roku wody w morzach i oceanach przybyło aż 18 cm. - Postępujące globalne ocieplenie przyczyni się do tego, że tempo wzrostu będzie jeszcze szybsze. Już wynosi i będzie wynosić około 40 mm rocznie - wynika z przeprowadzonych analiz. - Do 2100 roku lustra wód mogą być wyższe o nawet 2 m - zaznaczają uczeni.
Do takich wniosków badacze doszli podczas analizy korali pochodzących z raf występujących wokół Haiti. Udało im się określić dzięki nim zakres i datę wzrostu poziomu lokalnych wód.
- Wyniki, które udało się nam osiągnąć, pokazują, że poziom wód morskich wokół Tahiti wynosił pomiędzy 12 a 22 m, a najbardziej prawdopodobne jest, że mieścił się w przedziale 14-18 m. Głównym źródłem "zasilania" były wody pochodzace z półkuli południowej - zaznaczają naukowcy.
Zagrożenie dla miast
Jeśli przypuszczenia naukowców okażą się słuszne, władze miast położonych na wybrzeżach będa musiały podjąć szereg działań zabezpieczających obywateli przed skutkami takiego wzrostu.
Zmiany klimatyczne sprze 14,650 tys. lat
Naukowcy przypuszczają ponadto, że do poprzedniego tak szybkiego przyboru wód doszło 14,650 tys. lat temu, kiedy topił się lodowiec na Antarktydzie. Z danych, którymi dysponują znawcy wynika, że w ciągu zaledwie 500 lat tafla wody wznosiła się na wysokość aż o 20 m większą od poprzedniej. Szczegóły dotyczące źródła tego przyboru są jednak dla badaczy niejasne. Najbardziej prawdopodobne wydają się im zmiany klimatyczne.
Autor: map / Źródło: Reuters