Nowo odkryty gatunek chrząszcza wodnego został nazwany na cześć hollywoodzkiego gwiazdora Leonarda DiCaprio. I nie chodziło o zewnętrzne podobieństwo obu osobników, lecz o uhonorowanie zasług aktora na rzecz środowiska naturalnego.
Nazwy nowo odkrywanych gatunków zwierząt często nawiązują do znanych postaci: ludzi kultury, celebrytów, polityków. Z reguły przesłanką są dostrzeżone przez naukowców podobne cechy fizyczne. W ten sposób ćma z blond "grzywką" dostała imię na cześć Donalda Trumpa, a barczysta mucha - Arnolda Schwarzeneggera.
Motywy mogą być inne. Na przykład skorupiak Cirolana mercuryi to nawiązanie do Freddiego Mercury'ego: stworzenie znaleziono w Zanzibarze, gdzie muzyk się urodził.
Gwiazdor i aktywista
Jeszcze inny powód sprawił, że nowo odkryty chrząszcz wodny będzie nosił imię Leonarda DiCaprio. W tym przypadku uhonorowano wysiłki aktora na rzecz ochrony środowiska.
20 lat temu gwiazdor utworzył fundację swego imienia - Leonardo DiCaprio Foundation (LDF) - działającą na rzecz utrzymania bioróżnorodności. Przez ten czas organizacja wsparła finansowo ponad 200 projektów związanych z łagodzeniem skutków zmian klimatycznych, ochroną dzikiej przyrody i ochroną siedlisk w różnych miejscach globu.
- Wszyscy możemy wywrzeć wpływ, ale musimy pracować razem, by chronić nasz jedyny dom - przekonywał DiCaprio.
"Oscara by nie zdobył"
Nazwa naukowa chrząszcza to Grouvellinus leonardodicaprioi. Owad został odkryty w regionie rezerwatu przyrody Maliau Basin na Borneo podczas wyprawy zorganizowanej przez Taxon Expeditions - organizację umożliwiającą udział w badaniach naukowych osobom niebędącym naukowcami.
Jeden z trzech odkrytych przez ekspedycję gatunków chrząszczy wodnych został - w drodze głosowania zespołu - nazwany na cześć DiCaprio.
- Maleńki i czarny, ten chrząszcz zapewne nie zdobyłby Oscara za charyzmę, ale dla zachowania bioróżnorodności każde stworzenie się liczy - podkreśliła dr Iva Njunjic, entomolożka, założycielka Taxon Expeditions.
Nowy gatunek chrząszcza odkryto w regionie Maliau Basin.
Autor: rzw/map / Źródło: EurekAlert!/Taxon Expeditions, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock,Taxon Expeditions/Hendrik Freitag (CC-BY 4.0)