Diamentową superziemię odkryli amerykańscy i francuscy astronomowie. Krąży ona wokół widocznej gołym okiem gwiazdy z taką prędkością, że rok trwa tam zaledwie 18 godzin.
Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Yale oraz z francuskiego Instytutu Badań nad Astrofizyką i Planetologii odkryli tzw. superziemię, czyli skalistą planetę pozasłoneczną o masie większej od masy Ziemi. I niezwykłej budowie. Ciało niebieskie nazwane 55 Cancri e składa się bowiem nawet w jednej trzeciej z diamentu, a także z grafitu.
Rok trwa 18 godzin
55 Cancri e jest dwa razy większa niż Niebieska Planeta i aż osiem razy od niej cięższa. Na jej powierzchni panuje bardzo wysoka temperatura - wynosi ona 1648 st. Celsjusza.
Planeta porusza się po orbicie wokół podobnej do Słońca gwiazdy, którą widać z Ziemi gołym okiem. Robi to tak szybko, że rok trwa na niej tylko 18 ziemskich godzin.
Superziemia nie jak Ziemia
Odkrycie 55 Cancri e jest ważne przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, dotąd nikomu nie udało się dostrzec "diamentowej" planety krążącej wokół przypominającej Słońce gwiazdy. Po drugie, znalezienie jej lepiej uświadomi badaczom, że nie na wszystkich skalistych planetach panują warunki podobne do ziemskich. Takie bogate w węgiel odległe obiekty mogą nie mieć np. atmosfery.
Autor: map/ŁUD / Źródło: Reuters, NASA