W łódzkich lasach przybywa m.in. zajęcy, danieli, bażantów oraz kuropatw. Łódzka dyrekcja Lasów Państwowych aktywnie bierze udział w ogólnopolskim programie, który ma na celu powiększenia ilości zwierząt łownych w lasach. Na zadrzewione obszary wypuścili już setki osobników drobnej zwierzyny.
Akcja Lasów Państwowych jest konieczna, ponieważ nowo powstała sieć dróg przecina naturalne szlaki migracji zwierząt, a tym samym ogranicza pulę genową gatunku.
W Nadleśnictwie Poddębice od 2006 roku stopniowo zwiększa się lokalną populację daniela. Wówczas rozpoczął się w Polsce pilotażowy projekt. W 2008 r. program ten zaczęło realizować Nadleśnictwo Kolumna, potem do projektu dołączyły nadleśnictwa Brzeziny i Smardzewice. Dopiero od dwóch lat są one realizowane w ramach ogólnopolskiego programu. Do tej pory wypuszczono 79 sztuk daniela.
Coraz więcej różnych zwierząt
Od 2013 roku rozszerzono projekt o nowe zwierzęta. Na łono natury zaczęto wypuszczać także zające, bażanty i kuropatwy. W Nadleśnictwie Kolumna w sezonie 2014/2015 wypuszczono do lasu 135 zajęcy, 620 bażantów i 94 kuropatw.
Najlepszymi statystykami może pochwalić się Nadleśnictwo Poddębice, które przystąpiło do programu w 2013 roku i co roku kupowało po 300 kuropatw i 400 bażantów. Na początku 2013 r. populacja bażanta i kuropatwy występująca na terenie ośrodka w Nadleśnictwie Poddębice szacowana była na 280 sztuk bażanta i zaledwie 30 sztuk kuropatwy. Program w Nadleśnictwie Poddębice będzie realizowany do 2016 roku.
W tym roku leśnicy z Poddębic zauważyli już dorosłe ptaki kuropatw z pisklętami. Mówią, że takich obserwacji nie mieli od wielu lat.
Kamerka internetowa, zamontowana w Puszczy Białowieskiej, w maju 2013 roku uchwyciła zająca:
Autor: AD/mk / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe