W ostatnim czasie każdego poranka sprawdzamy w redakcji Meteo, z zapartym tchem, jaka temperatura minimalna została odnotowana w Polsce. Już pierwsze wrześniowe przymrozki mamy za sobą, kilka dni temu na Mazowszu i Kielecczyźnie temperatura przy gruncie spadła poniżej 0 st.
Co to takiego ten przymrozek? Warto wiedzieć, bo już niedługo będzie ich więcej.
Przymrozek to zjawisko spadku temperatury powietrza przy gruncie poniżej 0°C, przy średniej dobowej temperaturze przekraczającej 0 °C. W zależności od pory występowania przymrozków rozróżniamy przymrozki wczesne występujące jesienią i późne występujące wiosną.
Przymrozków mamy wiele, w zależności od warunków ich powstania. W sytuacji wypromieniowanie ciepła z podłoża do atmosfery, powstają przymrozki radiacyjne. Natomiast przymrozki adwekcyjne występują w sytuacji napływu zimnej masy powietrza. Przymrozki radiacyjno-adwekcyjne to forma mieszana, gdy adwekcja i radiacja występują po sobie w krótkim czasie.
Natomiast ze względu na wysokość występowania przymrozków wyróżniamy gruntowe, przy obniżeniu temperatury gruntu do 0 °C i mniej, oraz przygruntowe, występujące 5 cm nad gruntem.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo