Podczas mroźnych miesięcy większość motyli w Polsce przechodzi w stan hibernacji. Zimują nie tylko w stadium dojrzałego owada, ale też jako stadium jaja, gąsienicy i poczwarki.
Rusałka pawik, czarno brązowy motyl o dużych, różnobarwnych pawich oczkach na każdym ze skrzydeł, zimuje jako dorosły osobnik. Zaszywa się w szparach i ciepłych kątach już w sierpniu.
W Polsce żyją też gatunki motyli, które na zimę opuszczają nasz kraj. Przykładem może być rusałka osetnik, która w sierpniu rozpoczyna swój lot na południe Europy i wybrzeża północnej Afryki. Wraca do nas dopiero w kwietniu. Innymi odlatującymi od nas na zimę motylami są na przykład rusałka admirał i fruczak gołąbek.
Monarcha - motyl wędrowny
Najbardziej znany motyl wędrowny na świecie, monarcha (Danaus plexippus) występuje ma obszarze od Kanady po Argentynę, a także w Indonezji, Australii i na Hawajach. Ich zimowiska znajdują się w Kalifornii i Meksyku. Na jesieni pokonują więc odległość dochodzącą do prawie 3 tys. kilometrów.
Na zimowiska wybierają lasy rosnące na wysokości 3000 m n.p.m. Motyli jest tak dużo, że pod wpływem ciężaru ich ciał łamią się gałęzie drzew. Po wiosennym przebudzeniu rozpoczynają wędrówkę z powrotem na północ.
Ich podróże owiane są tajemnicą. Według naukowców z University of Massachusetts, za migrowanie odpowiada mała grupa komórek mózgowych owada.
Reporter 24 uchwycił motyle, korzystające z ostatnich ciepłych dni:
Autor: usa/ms / Źródło: Kontakt Meteo, tvnmeteo.pl, wikipedia.org, biotechnolog.pl