Czasami z Kosmosu można dostrzec rzeczy, których nie widać z perspektywy ziemi. Tak stało się i tym razem. Na zdjęciach satelitarnych na wodach Omanu pojawił się tajemniczy kształt.
Na obrazie uchwyconym 11 kwietnia przez satelitę Terra na Morzu Arabskim widać ogromny ciemny zygzak. Kształt przypomina nieco potwora z głębin, jednak w rzeczywistości jest to coś zupełnie innego. Do tego ma całkowicie naturalne wyjaśnienie.
Zwykłe odbicie
Gładka woda odbija światło słoneczne jak lustro, co jest szczególnie widoczne, gdy patrzy się na powierzchnię akwenów z góry. Obszary, gdzie woda odbija światło pod tym samym kątem, pod jakim widzi to satelita, są wyraźnie jaśniejsze od pozostałych. Dzieje się tak, gdy Słońce, satelita i zbiornik wodny są ustawione w jednej linii.
Zmącona woda
Jednak morze na zdjęciu nie jest jednolite i jasne. Czarny kształt w pobliżu Omanu to miejsce, w którym wody powierzchniowe zostały zmącone przez wiatr, przez co światło słoneczne odbijało się od nich w różnych kierunkach. W ten sposób mniej światła dociera bezpośrednio w stronę satelity, a my widzimy ciemną plamę "rozlewającą" się na morzu.
Na Ziemi znajduje się wiele miejsc, które z perspektywy satelitów wyglądają dość niezwykle. Jednym z nich jest skomplikowany system pól uprawnych w Egipcie:
Autor: zupi/aw / Źródło: NASA