W sobotę rano z portu w Szczecinie wypłynął w kierunku Martyniki wyremontowany żaglowiec "Fryderyk Chopin". Na jego pokładzie jest 30 uczniów, którzy wreszcie będą mogli kontynuować rejs, przerwany rok temu przez sztorm. Żaglowiec stracił wówczas oba maszty.
W tegoroczny rejs wypływa ta sama młodzież, co przed rokiem. Zeszłoroczna "Szkoła pod Żaglami" została przerwana, gdy podczas sztormu żaglowiec stracił oba maszty. Musiał zostać odholowany do angielskiego portu.
Po nieszczęśliwym wypadku sądzono, że naprawa potrwa krótko, a rejs będzie wznowiony. Doprowadzenie żaglowca do stanu idealnego trwało jednak aż pół roku. W tym czasie młodzież cierpliwie czekała na spełnienie obietnicy o powrocie na morze.
Teoria w parze z praktyką
Żeby dostać się na pokład legendarnego żaglowca trzeba najpierw zostać wolontariuszem i angażować się w pomoc osobom starszym. Na podstawie wyników pracy oraz zawodów sportowych wyłaniani są załoganci.
Uczniowie są podzieleni na trzy równe zespoły (zwane wachtami) i pełnią służbę pokładową, zmieniając się co 4 godziny. W tym rytmie mają 4 godziny służby i 8 godzin odpoczynku. Przez pięć godzin, od śniadania do obiadu mają zajęcia szkolne.
Podczas rejsu zajęcia zorganizowane są według konkretnych problemów - lekcje ze wszystkich przedmiotów przenikają się. Na przykład prowadzone na morzu lekcje fizyki dotyczą meteorologii czy teorii żeglowania, a biologii - śródziemnomorskiej fauny i flory.
Codziennie z każdej wachty oddelegowuje się kolejnego ucznia do służby kambuzowej, dzięki temu kucharz ma zawsze pomoc trzech osób w przygotowywaniu oraz wydawaniu posiłków.
Kiedy żaglowiec płynie, lekcje odbywają się każdego dnia. Przerwy w zajęciach są w czasie postojów w porcie. Na pokładzie zostaje nieliczna wachta. Reszta załogi może zwiedzić miasto lub wybrać się na nieco dalszą wycieczkę.
Kurs na Martynikę
Trasa "Fryderyka Chopina" przebiegała będzie przez Morze Północne, Anglię, Maderę (Portugalia), Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, aż do Fort de France na Martynice.
W czasie drugiego semestru nauki trwał będzie rejs powrotny przez Azory, europejskie porty kanału La Manche oraz Morza Północnego.
Autor: usa/ms / Źródło: szkolapodzaglami.org.pl, PAP, TVN24