Kraj fiordów otulony formacją chmur, rozciągającą się do Jutlandii, sfotografowała satelita Envisat Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na zdjęciu oprócz ciekawych chmur doskonale widać charakter geologiczny Norwegii, który kształtuje kulturę tego kraju.
Na zdjęciu widzimy ciekawą formację chmur na Morzu Północnym, która rozciąga się aż do jednej z Cieśnin Duńskich - Skagerrak, leżącą między Norwegią (północna część fotografii), a Danią (południowo-wschodnia część fotografii). Dodatkowo w prawym górnym rogu zdjęcia widzimy jak grubszy koc chmur obejmuje południowo-wschodnią Norwegię i oraz Szwecję. Zdjęcie wykonała 31 stycznia 2012 r. satelita Envisat.
Kraj fiordów
Norwegia, która leży na Półwyspie Skandynawskim, największym półwyspie europejskim, słynie z fiordów. Są to głębokie zatoki mocno wcinające się w głąb lądu, z charakterystycznymi stromymi brzegami, powstałe przez zalanie żłobów i dolin polodowcowych. Niektóre z norweskich fiordów są widoczne na zdjęciu jako ciemne linie pomiędzy białą, pokrytą śniegiem ziemią.
W górnej części obrazu, widzimy część najdłuższego i najgłębszego fiordu Norwegii, Sognefjord. Rozciąga się 205 km w głąb lądu, osiągając maksymalną głębokość ponad 1300 m poniżej poziomu morza.
Długa linia brzegowa kraju i głębokie fiordy oferują wyjątkową różnorodność obszarów rybołówstwa. To dlatego Norwegia nazywana jest największym narodem rybackim w Europie. Akwakultura odgrywa ważną rolę w gospodarce narodowej, a norweska hodowlanego łososia atlantyckiego zapewnia ponad połowę światowej podaży.
W prawym dolnym rogu ekranu widzimy część półwyspu Jutlandii w Danii, składający się z małych i większych zbiorników wodnych wypełniających płaski teren.
Autor: mm/rs / Źródło: PAP/EPA, esa.int