Naukowcy znaleźli sposób na komary. Chcą do ich populacji wpuścić konia trojańskiego - pokolenie insektów z zaszczepionym "genem samobójczym", który ma drastycznie zredukować liczebność owadów. Na poligon doświadczalny wybrali amerykańską wyspę Key West. Mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy protestują, nie chcą być komarzym "Parkiem Jurajskim".
Eksperyment prowadzi powiązana z Uniwersytetem w Ofordzie spółka Oxitec. Metoda naukowców polega na umieszczeniu samobójczego genu w populacji dzikich owadów gatunku Aedes aegypti w pojedynczym pokoleniu. Ma to spowodować dramatyczny spadek liczebności populacji owadów poprzez masowe umieranie larw.
Samica Aedes aegypti składa jednorazowo 70-80 jaj. W ciągu swojego życia może ich złożyć nawet 500. Komary te przenoszą wirus wywołujący gorączkę denga. Jest to choroba przypominająca poważny przypadek grypy. Choruje na nią około 100 milionów ludzi rocznie, z czego około 500 tysięcy wymaga hospitalizacji, a około 20 tysięcy umiera.
Niebezpieczny eksperyment?
Badacze chcą sprawdzić tę metodę na terenie turystycznej wyspy Key West. Położona jest na południe od wybrzeży Florydy, ale połączona z nimi drogą biegnącą kilkudziesięciokilometrowym wałem. Jest to miejsce nieprzypadkowe, bo władze stanu rocznie wydają milion dolarów na tradycyjne metody zwalczania komarów przenoszących wirus.
Naukowcy podkreślają, że ich metoda walki z insektami jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnych, polegających na spryskiwaniu obszarów, gdzie występują. Problem w tym, że nie została dotąd przetestowana w naturalnym środowisku.
Mieszkańcy przeciwni
To, co wzbudza entuzjazm u naukowców, stało się utrapieniem mieszkańców. Boją się o skutki eksperymentu dla zdrowia ludzi i wpływ na środowisko. Krytycy pomysłu podkreślają, że jeśli genetycznie zmodyfikowane owady zostaną wypuszczone do środowiska, już w nim pozostaną. A konsekwencje tego trudno przewidzieć.
Dlatego mieszkańcy Florydy zwrócili się do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków z prośbą o zablokowanie eksperymentu Oxitec. Podpis pod petycją złożyło już 100 tys. osób.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: itechpost.com.sciencenews.org