Chcą sięgnąć dna jeziora w dwa lata. Eksperci: możemy czekać kilkadziesiąt

Co skrywa jezioro Wostok? (APTN/TVN24)
Co skrywa jezioro Wostok? (APTN/TVN24)
tvn24
Co skrywa jezioro Wostok? (APTN/TVN24)tvn24

Rosyjscy naukowcy planują wykorzystać zdalnie sterowaną sondę-robota by dotrzeć do dna podziemnego jeziora Wostok. Pokonanie 4-kilometrowej warstwy antarktycznego lodu ma - ich zdaniem - zająć maksymalnie dwa lata.

Petersburski Arktyczny i Antarktyczny Instytut Badawczy oficjalnie potwierdził, że po dwóch dekadach starań, Rosjanie osiągnęli powierzchnię ukrytego pod powierzchnią lądolodu jeziora Wostok. Odwiert, który pozwolił dotrzeć do zamkniętej przez miliony lat wody ma 3768 metrów.

Wostok jak Święty Graal

Naukowcy naruszyli powłokę zbiornika i uzyskali ok. 40 litrów wody, która pod wpływem ujemnej temperatury otoczenia zamarzła. Uzyskane rdzenie lodowe trafią teraz do analizy.

- Dla naukowców jest to kolejny Święty Graal - powiedziała na antenie TVN24 dr Katarzyna Chwedorzewska z Zakładu Biologii Antarktyki, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Dodała, że to unikalny ekosystem, który przez miliony lat nie miał kontaktu z zewnętrzną atmosferą.

Na podstawie analizy próbek lodu wywierconego tuż znad powierzchni wody, naukowcy obliczyli, że ostatni raz światło i powietrze mogło dotrzeć do jeziora około 15-20 milionów lat temu.

Zajrzymy w głąb prehistorii

Dr Katarzyna Chwedorzewska z Centrum Badań Polskiej Akademii Nauk uważa, że dotarcie do głębin antarktycznego jeziora zajmie kolejnych kilkadziesiąt lat. Tymczasem Rosjanie decydującą misję chcą rozpocząć już na początku następnego sezonu badawczego, czyli pod koniec 2012 roku.

Konstrukcją robota-sondy, który ma dokonać eksploracji wnętrza jeziora Wostok, zajmie się rosyjski Instytut Fizyki Jądrowej.

- Sądzę, że istnieją techniki kosmiczne, które pozwolą na to, by spuścić niewielkiego robota, który zarówno pobierze próbki wody jak i osadów dennych. Nawet umieści jakąś kamerę, która pozwoli nam na zajrzenie do środka - zaznaczyła dr Chwedorzewska.

Polacy też będą szukać życia

Rosyjscy naukowcy twierdzą, że w zamrożonych próbkach pobranych z powierzchni jeziora Wostok nie można stwierdzić istnienia biologicznych form życia. Ich zdaniem, temperatura miejsca odwiertu jest zbyt niska, by mogły w niej przetrwać np. bakterie. Dlatego konieczne jest dotarcie do dna podziemnego zbiornika. - To będzie jak zwiedzanie innej planety - cieszą się.

Badanie próbek będą koordynować Rosjanie, jednak, jak tłumaczy dr Chwedorzewska, nie są oni w stanie przebadać wszystkiego. Zajmą się tym naukowcy z całego świata. Kilka próbek jest w posiadaniu także Polskiej Akademii Nauk.

- Spodziewamy się ogromnych odkryć - stwierdziła dr Chwedorzewska. Dodała, że dopiero szczegółowe badania dadzą odpowiedź na pytanie, czy znajdująca się w jeziorze Wostok woda jest czysta. Rosjanie zaprzeczyli, jakoby lodowy odwiert miał skazić uwięzioną w podziemnym jeziorze wodę.

Rosjanie nie rezygnują z kosmicznego wyścigu

Być może wtedy dowiemy się, czy w zamkniętym przez 20 milionów lat zbiorniku istnieją nieznane dotąd mikroorganizmy i jak wyglądało życie sprzed epoki lodowcowej. Rosjanie dodają, że wyniki badań mogą także się przyczynić do poszukiwania życia pod powierzchnią Marsa i jednego z księzyców Jowisza, Europy. Są zdeterminowani, ponieważ pierwsza próba zbadania Czerwonej Planety (sonda Fobos-Grunt) zakończyła się porażką.Dyrektor petersburskiego instytutu nadzorującego misję badawczą na Antarktydzie Valery Łukin porównał ją do kosmicznego wyścigu o zdobycie Księżyca, który Związek Radziecki przegrał ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał, że jest dumny, iż po 20 latach starań, to Rosjanie jako pierwi dokonują epokowego odkrycia.Nie było łatwoJezioro Wostok jest największym i najgłębiej położonym zamkniętym zbiornikiem wodnym znajdującym się pod powierzchnią lądolodu Antarktydy. Ma około 16 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni.Misję dotarcia do podziemnego akwenu rozpoczęto w 1989 roku. Prace postępowały bardzo wolno głównie ze względu na brak środków finansowych i bardzo trudne warunki atmosferyczne. Na rosyjskiej stacji badawczej Wostok zanotowano najniższą temperaturę na Ziemi, -89 st. C.

Autor: Łukasz Smardzewski / Źródło: rian.ru, dailymail.co.uk, APTN, TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, a lokalnie grad. Eksperci wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Noc z burzami, silnym deszczem i gradem. IMGW ostrzega

Noc z burzami, silnym deszczem i gradem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na jutro, czyli wtorek, 22.07. W nocy w większości Polski popada, a w niektórych miejscach zagrzmi. Za dnia w wielu rejonach kraju również będzie deszczowo i burzowo. Słupki rtęci pokażą do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 22.07. Nie wszędzie będzie spokojnie

Pogoda na jutro - wtorek, 22.07. Nie wszędzie będzie spokojnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niż Isaac ze strefą chłodnego frontu przyniesie do Polski liczne burze, które będą nawiedzać kraj w kolejnych dniach. Za frontem do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarne znad Atlantyku, przez co temperatura spadnie o kilka stopni.

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Pogoda na 5 dni. Za frontem napłynie do nas chłodniejsze powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek w związku z prognozowanymi gwałtownymi burzami wysłało SMS-owe ostrzeżenia. Otrzymali je odbiorcy sieci komórkowych, przebywający na terenie kilku województw.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+