Boże Ciało ciepłe, ale burzowe. W długi weekend czerwcowy nawet 30 stopni

[object Object]
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachVentusky.com
wideo 2/9

W ciągu najbliższych dni będziemy doświadczać gwałtownych zjawisk pogodowych. W wielu regionach pojawią się burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu i porywisty wiatr. Niewykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej.

Na czwartek - Boże Ciało - synoptycy prognozują umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu do 20 litrów wody na metr kwadratowy. Pojawią się też burze z gradem, podczas których spadnie do 40 l/mkw. Termometry pokażą od 21 st. C na Pomorzu, przez 25 st. C w centrum kraju, do 28 st. C na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Wiatr północny, skręcający od wschodu na południowo-wschodni, będzie słaby i umiarkowany. W burzach powieje silniej, do 90 kilometrów na godzinę.

W weekend do 30 stopni

W kolejnych dniach Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z niżami znad Morza Czarnego, Bałkanów i Azji Mniejszej. Z południowego wschodu płynąć będą ciepłe masy powietrza zwrotnikowego, które niosą upał i letnie gwałtowne burze z gradem i ulewami. Pod silnie rozwijającymi się chmurami burzowymi niewykluczone jest pojawienie się trąby powietrznej.

Piątek upłynie pod znakiem umiarkowanego i duże zachmurzenia kłębiastego z przelotnymi opadami deszczu do 10-40 l/mkw. Pojawią się też burze z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 st. C na Wybrzeżu, przez 29 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na Podlasiu i Mazowszu. Powieje wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny wiatr. W burzach rozpędzi się do 90 km/h.

Prognozowana temperatura w najbliższych dniach
Prognozowana temperatura w najbliższych dniachVentusky.com
Prognoza na piątek i sobotętvnmeteo.pl

W sobotę wystąpi umiarkowane i duże zachmurzenie kłębiaste, ponadto przelotnie popada deszcz. Spadnie go do 10-40 l/mkw. Pojawią się też burze z opadami gradu. Tylko na północnym wschodzie kraju nie będzie padać. Na termometrach zobaczymy od 25 st. C na Suwalszczyźnie, przez 29 st. C w centrum kraju, do 30 st. C na zachodzie. Wiatr wiejący ze wschodu będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny. W burzach silny, osiągnie prędkość do 90 km/h.

Zagrzmi i popada

W niedzielę od wschodu wkroczy do kraju chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze polarne i temperatura spadnie.

Na niedzielę synoptycy prognozują małe i umiarkowane zachmurzenie wzrastające do dużego. Na wschodzie, południu i w centrum kraju wystąpią opady deszczu do 5-30 l/mkw. oraz burze. Termometry pokażą maksymalnie od 23 st. C na Podlasiu, przez 25 st. C w centrum kraju, do 26 st. C na zachodzie. Powieje wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny wiatr, który w porywach rozpędzi się do 80 km/h.

Prognozowane opady w najbliższych dniach
Prognozowane opady w najbliższych dniachVentusky.com

Poniedziałek upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z rozpogodzeniami. Na wschodzie Polski przelotnie popada deszcz. Spadnie go do 10-20 l/mkw. Pojawią się też burze. Na termometrach zobaczymy od 20 st. C na Suwalszczyźnie, przez 23 st. C w centrum kraju, do 25 st. C na Pomorzu Zachodnim. Północno-wschodni wiatr będzie slaby i umiarkowany, okresami dość silny. W burzach powieje silnie, do 80 km/h.

Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałektvnmeteo.pl

Autor: anw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed groźną pogodą. Do późnych godzin nocnych pozostają w mocy ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Zjawiskom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 50 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na burze i silne opady. IMGW ostrzega

Uwaga na burze i silne opady. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nocą wielu miejscach kraju spodziewamy się opadów deszczu, a także zanikających burz. Jeśli chodzi o pogodę we wtorek 21.05, to ponownie może ona być niebezpieczna. Na dużym obszarze kraju prognozujemy burze, którym będzie towarzyszyć ulewny deszcz. 

Pogoda na jutro - wtorek 21.05. Będzie aż 28 stopni, wrócą burze

Pogoda na jutro - wtorek 21.05. Będzie aż 28 stopni, wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Nad Polską przechodziły gwałtowne burze, którym towarzyszyły intensywne opady. Po południu deszcz i grad spadły między innymi w Szczecinie. Na nagraniach widać zalane ulice i samochody stojące w wodzie. W ciągu około dwóch godzin w tym mieście i w powiecie polickim strażacy interweniowali blisko 50 razy. Chodziło głównie o wypompowanie wody z piwnic.

Zalane ulice i samochody stojące w wodzie. Szczecin po silnych opadach

Zalane ulice i samochody stojące w wodzie. Szczecin po silnych opadach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowiec z Brazylii prowadził badania nad jadowitymi wężami poprzez... wielokrotne nadeptywanie na nie. Celem było sprawdzenie, w jakich sytuacjach są najbardziej skłonne do ataku. Wężom nic się nie stało - w przeciwieństwie do samego badacza.

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Nadepnął na grzechotniki ponad 40 tysięcy razy

Źródło:
Science, dw.com, ADW

Nie żyje 23-letni wspinacz, poszukiwany przez kilka dni po tym, jak zaginął w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych - poinformowały władze Parku Narodowego Gór Skalistych. W dniu, w którym wysłał ostatnią wiadomość, przez park przeszły silne burze. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyzna "spadł z dużej wysokości".

Burza zaskoczyła go w górach, 23-latek "spadł z dużej wysokości"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Kulminacja fali powodziowej przetacza się przez zachodnie Niemcy. W powodziach zginęła co najmniej jedna osoba. Na rozwój sytuacji z niepokojem czekają mieszkańcy Saary i Nadrenii-Palatynatu, gdzie w kolejnych dniach spodziewane są dalsze ulewy.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Niemczech. Ulewy mają powrócić

Źródło:
tagesschau.de, RTL, SWR

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada, burze pyłowe i podmuchy wiatru sięgające powyżej 130 kilometrów na godzinę - takie zjawiska pojawiły się w niedzielę nad stanem Kansas. Gwałtowna aura spowodowała poważne przerwy w dostawie prądu.

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Chmura pyłu zasłoniła niebo, uderzył huraganowy wiatr

Źródło:
Reuters, KWCH

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de