Felix Baumgartner - człowiek, który spadając ze stratosfery pokonał barierę dźwięku - miał ku temu korzystne warunki pogodowe. Na większych wysokościach wiatr był dość silny, jednak organizatorzy uznali go za akceptowalny.
Misja Stratos zakończyła się sukcesem. Felix Baumgartner, na którego w niedzielę skierowane były oczy całego świata, wzniósł się na wysokość 39,044 km. Przez 4 minuty i 20 sekund spadał swobodnie, cały skok trwał 9 minut i 3 sekundy. Felix, według wstępnych ustaleń, osiągnął prędkość 1342,8 km/h i pokonał barierę dźwięku. CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE STRATOS
Korzystna pogoda
W niedzielę warunki do skoku na ziemi były idealne - w chwili startu wiatr na powierzchni całkowicie ustał. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek zaznaczała jednak, że wyżej prędkość wiatru, choć bardziej stabilna, była zdecydowanie większa.
- Najwyższe wartości prędkości wiatru odnotowano w górnej części troposfery, nawet do 57 m/s (ok. 205 km/godz.) na wysokości 13 km. Ponad górną troposferą, już w tropopauzie i stratosferze prędkość wiatru mocno spadła, by na wysokości 35 km osiągać zaledwie 4 m/s - opisywała.
Błyskawiczna zmiana o 100 st. C
Jakie inne, poza wiatrem, warunki panowały podczas skoku Baumgartnera?
W stratosferze na wysokości ok. 39 km, na jakiej znalazł się skoczek, temperatura wynosiła ok. -38 st. C, a ciśnienie ok. 1 hPa. Na wysokości ok. 20 km, czyli dolnej granicy stratosfery, temperatura spadła do ok. -62 st. C, a ciśnienie wzrosło do 55 hPa - wyjaśniła Unton-Pyziołek.
W tropopauzie, dzielącej troposferę i stratosferę, temperatura w warstwie zaledwie 3-4 km gwałtownie spadała i na wysokości 18 km wynosiła ok. -73 st. C. Ciśnienie wzrosło do 80 hPa. Niżej, na pułapie 16 km, w troposferze, czyli dolnej części atmosfery, temperatura wynosiła ok. -66 st. C, a ciśnienie 100 hPa.
Na Ziemi cieplej
- Miejsce lądowania, okolice Roswell, leży na wysokości 1100 m n.p.m. W godzinach rannych temperatura wynosiła tam ok. 10 st. C, a w popołudniowych 25 st. C. Ciśnienie przy gruncie wynosiło ok. 913 hPa. Od górnej troposfery do powierzchni ziemi temperatura powietrza w szybkim tempie zmienia się zatem o ok. 100 st. C, a ciśnienie o ponad 700 hPa - podkreśliła synoptyk.
Autor: js,map/rs/mj / Źródło: TVN Meteo