Do Ziemi zbliża się asteroida. Najbliżej nas pojawi się 16 grudnia. Jak poinformowali naukowcy, szanse, aby uderzyła w naszą planetę, są znikome. Ponownie wróci w okolice naszej planety dopiero za kilkadziesiąt lat.
Obiekt o nazwie Phaethon został odkryty 11 października 1983 roku przez satelitę Infrared Astronomical Satellite (IRAS). Jest on trzecią co do wielkości asteroidą, sklasyfikowaną jako "potencjalnie niebezpieczna". Przed nią są: 53319 1999 JM8 i 4183 Cuno. Jej średnica wynosi około 5 kilometrów.
Nazwa Phaethon pochodzi od greckiego mitologicznego syna Heliosa (boga Słońca). W mitologii greckiej, Phaethon prowadził rydwan swojego ojca przez jeden dzień. Stracił nad nim kontrolę i prawie podpalił Ziemię.
Kiedy będzie w pobliżu Ziemi?
Phaethon znajdzie się najbliżej Ziemi 16 grudnia 2017 r. Będzie to najlepsza okazja do radarowych obserwacji tej asteroidy. Naukowcy NASA mają nadzieję, że uda im się uzyskać szczegółowe obrazy o rozdzielczości przestrzennej 75 i 15 metrów (oznacza to, że jeden piksel na zdjęciu reprezentuje 75 lub metrów w rzeczywistości). Obrazy te powinny umożliwić opracowanie szczegółowego modelu 3D.
Kolejne spotkanie
Kolejny raz Phaethon został "zauważony" przez radar w Arecibo w grudniu 2007 roku. Na pokładzie pojawiły się problemy z instrumentami, dlatego też dane z 2007 roku składają się ze skromnej liczby widm i garstki obrazów z opóźnionym efektem Dopplera, które zostały wykonane w ciągu dwóch dni.
W grudniu 2017 roku asteroida przeleci w odległości 10 milionów kilometrów od naszej planety. To około 27 razy dalej niż odległość Księżyca od Ziemi. Jak widać po tych liczbach, nie znajdzie się na tyle blisko, by mógł być powodem do niepokoju.
Możliwe obserwacje
Obiekt będzie widoczny przez około miesiąc od listopada do grudnia 2017 r. W połowie grudnia będzie widoczny w małych teleskopach dla doświadczonych obserwatorów, jednak powinny to być miejsca, do których nie docierają zanieczyszczenia świetlne.
Do 2093 r. Phethon zbliży się również do Wenus, Merkurego i do głównego pasa asteroid. Wtedy też ponownie znajdzie się stosunkowo blisko Ziemi.
Autor: wd/aw / Źródło: NASA, IFL, źródło głównego zdjęcia: NASA/JPL-Caltech
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech