"Arktyczny huragan" w USA. Amerykanie będą odczuwać nawet -50 st. C


- Sytuacja na Wielkich Równinach i w rejonie Wielkich Jezior jest naprawdę bardzo zła, bo tam miejscami temperatura spada do -30, -40 st. C - informuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN z USA. Dodatkowo pojawiają się silne porywy wiatru, które potęgują odczucie chłodu. Synoptycy nie mają dobrych wiadomości - pogoda ma poprawić się dopiero pod koniec tygodnia.

Według National Weather Service w niedzielę rekordowo niskie temperatury odnotowano w Wisconsin spadały do -38 st. C. Z kolei w nocy zrobiło się jeszcze mroźniej. W miejscowościach Babbitt i Embarrass w stanie Minnesota temperatura spadła do -40 st. C, a przy granicy kanadyjsko-amerykańskiej odnotowano -33 st. C.

"Sytuacja jest naprawdę bardzo zła"

- Teraz jest jeszcze w miarę spokojnie. Temperatura wciąż powyżej zera. Przed chwilą w Waszyngtonie temperatura sięgała 6 st. C, ale wiemy, że w nocy w Waszyngtonie temperatura spadnie do -15 st. C. Podobnie zresztą będzie w Nowym Jorku, podobnie będzie na wschodzie i na północy Stanów Zjednoczonych. Do nas dopiero zaczyna docierać to, co tutaj nazywane jest tutaj arktycznym huraganem - informuje Marcin Wrona, korespondent Faktów TVN w Waszyngtonie.

- Sytuacja na Wielkich Równinach i w rejonie Wielkich Jezior jest naprawdę bardzo zła, bo tam miejscami temperatura spada do -30, -40 st. C, a do tego dochodzi silny, porywisty wiatr i to wszystko sprawia, że odczuwalna temperatura może spaść nawet do -50 st. C, a to już naprawdę warunki zagrażające zdrowiu, a nawet życiu ludzi - dodał Wrona.

Niestety prognozy nie są optymistyczne. Najbliższe doby mają być jeszcze bardziej mroźne.

Jakie ośrodki baryczne kształtują pogodę w USA?

- Wszystkiemu winne są tak naprawdę dwa ośrodki baryczne. Z jednej strony Stanów mamy dość rozległy wyż. Usytuowany jest gdzieś nad Montaną i ten wyż będzie pilnował pogodnego nieba. Jak pogodne niebo, to temperatura może jeszcze bardziej spaść. W związku z tym -40 st. C jest jak najbardziej możliwe - informuje Omenaa Mensah, prezenter TVN Meteo.

Dodaje przy tym, że "dodatkowo, znad bieguna będzie wdzierała się bardzo duża porcja chłodnego powietrza, więc cała północna i centralna Kanada, a także Stany będą pod wpływem tego zimnego powietrza. Co jest istotne, pojawił się jeszcze niż, który będzie generować zachmurzenie, więc spodziewane są opady śniegu".

Siarczysty mróz to nie wszystko. Na niektórych obszarach we znaki znowu dają się także inne zimowe zjawiska. Jak informował w poniedziałek rano prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski, radary meteorologiczne pokazują strefę opadów śniegu na północnym wschodzie USA, obejmującą rejon od Wielkich Jezior po północną część Wschodniego Wybrzeża i sięgającą na południe aż po granice Missisipi. - Na samym wybrzeżu pada deszcz, im dalej w głąb lądu, tym więcej opadów śniegu - wyjaśniał Wasilewski.

Mróz i śnieg w USA
Mróz i śnieg w USAtvn24

W Georgii zimniej niż na Alasce?

To nie koniec rekordowych mrozów. Jak wyjaśniali w niedzielę synoptycy z National Weather Service, w północnej i środkowej części USA będą się rozprzestrzeniać najniższe od prawie dwóch dekad temperatury. "W połączeniu z porywistym wiatrem temperatury odczuwalne będą osiągać zagrażające życiu wartości takie jak -51 st. C" - ostrzega w komunikacie NWS. Według CNN w poniedziałek zimniej będzie w Atlancie, stolicy południowego stanu Georgia, niż w Anchorage na kojarzonej z "biegunem zimna" Alasce.

Meteorolodzy podkreślają, że w przypadku dłuższego przebywania na świeżym powietrzu prognozowane wartości to "temperatura potencjalnie śmiertelna". Apelują, żeby dobrze zabezpieczać się przed takim zimnem, a przy wychodzeniu na zewnątrz szczególnie osłaniać skórę, bo w takich warunkach odmrożenia mogą powstać w zaledwie kilka minut.

Mróz odpuści w końcu tygodnia

Bob Oravec, meteorolog z National Weather Service wyjaśniał, że tak silne ochłodzenie to wynik rzadkiego układu warunków atmosferycznych, które sprzyjają docieraniu zimnych arktycznych mas powietrza z północy głęboko na południe. Pocieszył jednak, że ta tendencja nie będzie długotrwała.

- Pod koniec tygodnia temperatury w całym kraju wyraźnie zaczną wracać do umiarkowanych wartości - zapowiedział.

Samoloty wciąż przegrywają z pogodą

Złe warunki pogodowe kolejny dzień paraliżowały pracę lotnisk we wschodniej części kraju. Według monitorującego ruch lotniczy serwisu internetowego Flightaware.com w niedzielę w USA odwołano 3514 lotów, a 7300 kursów było opóźnionych.

Opóźnienia dotknęły m.in. połowę rejsów z chicagowskiego portu O'Hare, głównie ze względu na przechodzącą w tym rejonie śnieżycę. Przez kilka godzin zamknięte było nowojorskie lotnisko im. Kennedy'ego, po tym, jak jeden z samolotów wpadł w poślizg podczas kołowania po lądowaniu.

W niektórych stanach ze względu na niskie temperatury odwołano w poniedziałek lekcje w szkołach. Takie zarządzenie wydał m.in. gubernator Minnesoty, obejmując nim wszystkie placówki w stanie. Wolne mają też uczniowie z Chicago. Nawet tam, gdzie lekcji oficjalnie nie odwołano, wielu rodziców decyduje o zatrzymaniu dzieci w domu - zarówno ze względu na mróz, jak i trudne warunki na drogach.

CZYTAJ TEŻ: Takiej zimy nie było od kilkudziesięciu lat

Kurtki, drewno i chipsy

Ludzie starają się jak najmniej wychodzić na zewnątrz, wielu z nich postanowiło zrobić duże zakupy i kilka najbliższych dni spędzić w domach. Sklepy odnotowały wzmożony ruch, nietypowy dla okresu tuż po świątecznych wyprzedażach. Oblegane są zwłaszcza działy odzieżowe, które w przyspieszonym trybie musiały sprowadzić duże ilości schodzących na pniu ciepłych ubrań - kurtek, czapek, szalików i rękawiczek.

Błyskawicznie schodzi też drewno opałowe. Zwiększone obroty notują także sklepy i działy spożywcze. Klienci wykupują tam zapasy podstawowych produktów, takich jak mleko, jajka, soki, ale także... chipsów.

- Alejka z chipsami została zdziesiątkowana. Jakby wszyscy zamierzali przesiedzieć dwa dni w domach przy przekąskach - opisywała sprzedawczyni jednego ze sklepów w Clintonville w stanie Ohio.

Początek roku z atakiem zimy

Od początku roku północ USA i sąsiednia Kanada przeżywają niespotykane od lat obfite opady śniegu i polarne mrozy, w wyniku czego zmarło co najmniej 11 osób w samych Stanach Zjednoczonych. Niektóre źródła mówią o "co najmniej 13", inne o 16 przypadkach śmierci związanych z pogodą. Strefa złej pogody obejmuje - według CNN - obszar 22 stanów, zamieszkały przez ok. 140 mln Amerykanów. Oznacza to, że skutki ataku zimy może odczuć nawet połowa populacji USA.

TAK ZACZĄŁ SIĘ ATAK ZIMY W USA

Zima atakuje także sąsiednią Kanadę. W sobotę w Quebecu odnotowano -38 st. C, a w Toronto -29 st. C - to również wartości najniższe od 20 lat. W tamtejszej Nowej Funlandii około 110 tys. odbiorców nie miało bez prądu po awarii transformatora, związanej prawdopodobnie z opadami śniegu. We wtorek w Toronto ma być 17 stopni poniżej zera.

Autor: js,kt/aw,map / Źródło: PAP, Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek 17.07. Noc będzie pochmurna, miejscami będzie się błyskać. Dzień przyniesie deszcz i lokalne burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr