W sklepach coraz częściej widzimy ubrania z bawełny ekologicznej, czyli tzw. biobawełny. Ostatnio uszyto szalik, wykorzystując włókna proteinowe z pajęczej sieci. Czy to dopiero początek innowacji na rynku odzieżowym? Okazuje się, że pajęcze sieci mają także inne zastosowania.
Projektanci najnowszych kolekcji ubrań głównie stawiają na funkcjonalność i nienaganną estetykę stroju. Tym razem, przy produkcji ubrań dodatkowo użyto nietypowego materiału. Wykorzystano osobliwe właściwości włókien jedwabników.
Od szalika do kamizelki kuloodpornej
Kamizelka i szalik zostały wykonane z niebywale mocnej pajęczej nici oraz włókna z kokonów jedwabników z gromady pajęczaków.
Według naukowców z japońskiego Narodowego Instytutu Agrobiologii, uzyskany materiał, z którego powstały ubrania, jest połączeniem białek pajęczej sieci i włókien larw jedwabników. Tworzywo to jest ponad dwa razy twardsze niż zwykły jedwab.
Eksperci planują wykorzystać pajęczy jedwab, gdzie tylko będzie to możliwe. Poczynając od nici chirurgicznych, a kończą na kamizelkach kuloodpornych. Pokazowy szalik i kamizelka zostały "uprzędzone", aby zwrócić uwagę na wyjątkowe właściwości tego materiału. Okazuje się, że nie było to takie łatwe. Dopiero teraz udało się wyprodukować odpowiednią ilość materiału, by utkać ubranie. Wyrób na masową skalę jest zatem niemożliwy.
Pająk to nie wszystko
Dlaczego nie wykorzystać sieci bezpośrednio od pająków, tylko należy je łączyć z włóknami larwy jedwabników? Głównie z powodów technicznych. Po pierwsze, nie są one w stanie same wytworzyć włókna w odpowiednio dużych ilościach. Po drugie, pająki są kanibalami i nie można utrzymać odpowiednio dużej hodowli tych zwierząt.
Tymczasem owady wytwarzające włókno jedwabne, są udomowione od tysięcy lat. Produkują one stosunkowo pojemne jedwabne kokony, a ponadto są łatwe w hodowli. Jedwabniki, które wytwarzają włókna jedwabne, mogą stworzyć małe biologiczne wytwórnie tego nadzwyczaj silnego włókna.
Naukowcy wstawiają kopie kodu genetycznego włókien pająków rodziny krzyżakowatych do DNA japońskich jedwabników. Dopiero wtedy powstaje pożądany materiał.
Poniższe wideo z archiwum pokazuje, jak wiele właściwości posiada jedwab przędzony przez owady z gatunku jedwabników.
Autor: AD/mk / Źródło: popsci.com
Źródło zdjęcia głównego: Francie Diep / Popular Science