Święto Dziękczynienia - historia i tradycje. Kiedy przypada?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Święto DziękczynieniaShutterstock

Święto Dziękczynienia to jeden z najważniejszych dni w roku dla Amerykanów, ale i Kanadyjczyków, którzy obchodzą go równie uroczyście co święta Bożego Narodzenia. Kolacja, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, indyk, ciasto dyniowe oraz nowojorska parada to nieodłączne elementy Dnia Dziękczynienia. W 2021 roku przypada ono na dzień 11 października oraz 25 listopada.

● Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest na pamiątkę pierwszego dziękczynienia angielskich kolonistów w Ameryce.   ● Dzień Dziękczynienia w USA przypada na czwarty czwartek listopada, czyli w 2021 roku na dzień 25 listopada. ● Święto Dziękczynienia obchodzone jest też w Kanadzie, jako wspomnienie dziękczynienia z 1578 roku. ● Dzień Dziękczynienia w Kanadzie przypada na drugi poniedziałek października, czyli w 2021 na dzień 11 października. ● Tradycją Święta Dziękczynienia jest uroczysta kolacja, której głównym daniem jest pieczony indyk. ● W piątek po Dniu Dziękczynienia przypada tzw. Black Friday, w poniedziałek zaś Cyber Monday. 

Dzień Dziękczynienia – co to jest?

Święto Dziękczynienia, z angielskiego Thanksgiving Day, nazywane jest także Dniem Dziękczynienia, a potocznie – świętem indyka. Uznawane jest przez Amerykanów za jedno z najważniejszych świąt. Obchodzą je równie uroczyście co święta Bożego Narodzenia. Dzień Dziękczynienia to święto świeckie. Według tradycji jest to dzień dziękczynnego podsumowania mijającego roku, dziękowania za plony oraz okazja do spotkania z bliskimi.

Kiedy obchodzone jest Święto Dziękczynienia? Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. W Kanadzie zaś, w której to święto także jest celebrowane – w drugi poniedziałek października.

Święto Dziękczynienia 2021 – kiedy wypada?

W 2021 roku Święto Dziękczynienia w USA przypada na dzień 25 listopada. Black Friday to 26 listopada, zaś Cyber Monday to 29 listopada. 

W Kanadzie Dzień Dziękczynienia obchodzony był zaś w 2021 roku 11 października.

Święto Dziękczynienia USA – historia

Zgodnie z tradycją Święto Dziękczynienia po raz pierwszy obchodzone było w 1621 roku w Plymouth przez angielskich kolonistów. Kiedy rok wcześniej przybyli oni do Ameryki, nie byli przygotowani na panujące warunki – blisko połowa z nich zmarła pierwszej zimy, głównie z powodu głodu. Z pomocą przyszli rdzenni Amerykanie, którzy nauczyli kolonistów polować, ale i uprawiać ziemię. Ponieważ pierwsze plony w 1621 roku były już obfite, koloniści postanowili urządzić ucztę, dziękując rdzennym mieszkańcom Ameryki za wsparcie, a Bogu za zbiory. 

Początkowo Święto Dziękczynienia obchodzone było w kilku stanach, a dopiero w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ustanowił je świętem narodowym.

Święto Dziękczynienia – Kanada

Święto Dziękczynienia celebrowane jest także w Kanadzie. Tu obchodzone jest na pamiątkę dziękczynienia z 1578 roku, kiedy to Martin Frobisher dziękował Bogu za przeżycie długiej podróży morskiej. Miało to miejsce na terenie obecnej prowincji Nowa Funlandia i Labrador.

Warto dodać, że dziękczynienia były też składane na tych terenach wcześniej. Dziękowano w ten sposób duchom za zbiory i plony. 

Święto Dziękczynienia – tradycje

Święto Dziękczynienia w USA, podobnie jak to obchodzone w Kanadzie, wiąże się z wieloma tradycjami. Najważniejszą z nich jest kolacja, którą Amerykanie i Kanadyjczycy spędzają z rodziną i najbliższymi. Rozpoczyna ją modlitwa, w której gospodarz dziękuje za wszystko to, co spotkało rodzinę w mijającym roku. Na stole, według tradycji udekorowanym w kolorach jesieni, nie może zabraknąć ściśle określonych potraw.

Tradycją Święta Dziękczynienia jest także nowojorska parada. Wielokolorowe platformy, tancerze, zespoły marszowe, gigantyczne balony i występy gwiazd gromadzą setki widzów, zarówno na ulicach miasta, jak i przed telewizorami. 

Ponieważ Amerykanie kochają futbol, tego dnia nie może zabraknąć też wspólnego oglądania meczu w ramach rozgrywek ligi futbolu amerykańskiego.

Święto Dziękczynienia – potrawy

Dzień Dziękczynienia nie bez powodu nazywany jest potocznie dniem indyka – to bowiem podstawa dziękczynnej kolacji. Co ciekawe, wybór indyka na Święto Dziękczynienia nie jest przypadkowy. Według tradycji to właśnie polowania na dzikie indyki, których nauczyli kolonistów rdzenni Amerykanie, uratowały pierwszych osadników przed głodem i śmiercią. 

Jak przygotować tę potrawę? Tradycyjny indyk pieczony po amerykańsku na Święto Dziękczynienia przygotowywany jest w całości, koniecznie z nadzieniem. Jednym z bardziej tradycyjnych jest nadzienie z chleba. Kolejnymi potrawami na Święto Dziękczynienia, których nie może zabraknąć na stole, są: sos żurawinowy, puree ziemniaczane, pieczone bataty, kukurydza, fasolka czy brukselka. Na deser zaś podawane jest ciasto dyniowe, szarlotka lub tarta z orzechami.

Święto Dziękczynienia – ciekawostki

Ze Świętem Dziękczynienia wiąże się także wiele ciekawostek i rodzących się w ostatnich latach zwyczajów. Szacuje się, że tego dnia Amerykanie zjadają nawet 46 milionów indyków. Jeden jest jednak wyjątkowy – co roku Prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia bowiem indyka. Zwyczaj ten sięga jeszcze Abrahama Lincolna, uroczysta ceremonia obchodzona jest zaś od 1989 roku i prezydentury Georga Busha seniora.

Następnego dnia po Święcie Dziękczynienia przypada w USA Black Friday, czyli początek sezonu wyprzedażowego. Tzw. czarny piątek to dzień, w którym wiele amerykańskich sklepów otwiera się już o północy, oferując wysokie zniżki i promocje.

Mimo że Święto Dziękczynienia w Polsce nie jest obchodzone, to tradycja wyprzedaży przyjęła się powszechnie. Podobnie jak Cyber Monday, czyli dzień wyprzedaży i promocji oferowanych przez sklepy internetowe, który przypada na pierwszy poniedziałek po Dniu Dziękczynienia.

Autorka/Autor:jm//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które możliwe są w nocy oraz w czwartek rano na wschodzie kraju. Synoptycy prognozują silne opady deszczu.

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

W środę przez Polskę przechodziły burze i intensywne opady deszczu. Woda dostała się do przejścia podziemnego na dworcu kolejowym w Gdyni. Ulewy spowodowały podtopienia i zalania także w innych miejscach w kraju.

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Zalane przejście na dworcu w Gdyni, drogi pod wodą w Ustce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura w kolejnych dniach będzie rosnąć aż do weekendu. Na termometrach zobaczymy wtedy nawet 32 stopnie Celsjusza. Możliwe są również burze z silnym wiatrem.

Upał wróci już za kilka dni

Upał wróci już za kilka dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowych krajach Europy, ogarniętych 40-stopniowymi upałami, płoną lasy. W środę z powodu dużego pożaru ewakuowano ponad tysiąc turystów z ośrodka wakacyjnego we włoskiej Apulii. W jednej z gmin w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii zagrożone tereny musiały opuścić dziesiątki osób, w tym goście hotelu.

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Ewakuowano 1200 osób z ośrodka wakacyjnego

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Humbak wyskoczył z wody, spadł na rufę łodzi motorowej i przewrócił ją wraz z załogą - do takiego zdarzenia doszło u wybrzeży amerykańskiego stanu New Hampshire. Całe zajście zostało uchwycone na nagraniu.

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Wieloryb wywraca łódź, dwie osoby wpadają do wody. Nagranie

Źródło:
ENEX, BBC, The Post Business Insider

Pogoda na jutro. W czwartek 25.07 na termometrach zobaczymy od 22 do 26 stopni Celsjusza. W części kraju możliwe są opady deszczu i burze.

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Pogoda na jutro - czwartek 25.07. Nie u wszystkich będzie pogodnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim, wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP