Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?
1 grudnia rozpoczęła się zima meteorologiczna. To jednak dopiero pierwsza z zim, jakie przyjdzie nam przywitać w tym roku - przed nami jeszcze początek zimy kalendarzowej i astronomicznej.
Kiedy najkrótszy dzień w roku?
Zima astronomiczna zaczyna się, kiedy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. W tym roku początek zimy astronomicznej nastąpi 21 grudnia o godzinie 10.19. Moment ten nazywamy przesileniem zimowym, a dzień, na który przypada, jest najkrótszym dniem roku na półkuli północnej.
21 grudnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 7.34 i zajdzie o godz. 15.25. Dzień potrwa zaledwie 7 godzin 42 minuty i 9 sekund. Każdej kolejnej doby nocy będzie ubywać, a dni zaczną stawać się coraz dłuższe aż do czerwcowego przesilenia letniego, kiedy to nastanie astronomiczne lato.
W tym roku start zimy astronomicznej nie zbiegnie się z początkiem zimy kalendarzowej, która jak co roku rozpocznie się 22 grudnia. Przesilenie zimowe ma ruchomą datę, co wynika z długości roku słonecznego (około 365 dni, 5 godzin i 49 minut) oraz stosowania lat przestępnych. Przypada zawsze na 21 lub 22 grudnia.
Źródło: tvnmeteo.pl, timeanddate.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock