Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Kieł narwala - czym jest? Do czego służy?

  02-12-2019 10:53 Sprawdź, do czego służy kieł narwala
  Kieł narwala - co to jest i do czego służy NOAA, domena publiczna

  Kieł narwala to hasło, które od kilku dni pojawia się w nagłówkach polskich i światowych mediów. Sprawdź, czym jest tajemniczy kieł i do czego służy.

  Narwal jednozębny (łac. Monodon monoceros) to gatunek ssaka z rodziny narwalowatych żyjący głównie w wodach Oceanu Arktycznego. Cechą wyróżniającą te zwierzęta jest pojedynczy, skręcony zgodnie z ruchem wskazówek zegara górny lewy kieł. Ich długość u samców może wynosić nawet trzy metry, a waga może dochodzić do 10 kilogramów.

  Raz na pięćset przypadków u samca można spotkać dwa kły. Samice też mają kły, ale są one krótsze.

  Kieł narwala - co to?

  Jak podejrzewają naukowcy, kieł służy narwalowi do tego, by rozkruszać pokrywę lodową, aby zwierzę mogło zaczerpnąć powietrza. Ponadto według ostatnich badań kieł może służyć narwalowi w odczuwaniu zmian temperatury, ciśnienia i stężeniach substancji, które otaczają go w wodzie. Służy do tego 10 milionów włókien nerwowych, a to znacznie ułatwia im w polowaniach na ryby.

  Kieł narwala - do czego służy?

  Według badań naukowców, kieł może być przydatny także w okresie godowym w walce z innymi samcami.

  Kły są dosyć kruche i nie nadają się do obróbki, dlatego dla Eskimosów nie były główną przyczyną poławiania narwali. Były łowione ze względu na tłuszcz i skórę. Kły natomiast były wykorzystywane w handlu wymiennym. W średniowiecznej Europie były natomiast bardzo pożądane i cenne. Ze względu na przypisywane im właściwości magiczne osiągały bardzo wysoką cenę. Pozwolić sobie na nie mogli jedynie najzamożniejsi.

  Jak podaje Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), dorosły narwal może ważyć od 800 do 1600 kilogramów i dożywać 50 lat. Długość ich ciała wynosi od czterech do prawie 5,5 metrów.

  Zwierzęta te żywią się głowonogami, rybami i skorupiakami. Populację narwali szacuje się na około 80 tysięcy osobników. Są obecnie kwalifikowane jako gatunek bliski zagrożenia na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN Red List).

 • Tusk
  Po angielsku kieł narwala to narwhale tusk.
  Sceptyk7 /2019-12-02 15:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...