Informacje
 • Konie Przewalskiego wróciły do domu. Samolotem

  17-07-2015 20:20 Na wolności jest ich coraz więcej

  Konie Przewalskiego wróciły do domu

  PAP/EPA

  Cztery konie Przewalskiego zostały przewiezione z czeskiego zoo do Mongolii. To część projektu reintrodukcji tych dzikich koni do środowiska naturalnego. Trwa od początku lat 90.

  Zwierzęta leciały z Pragi, gdzie się wychowały, do miasta Bulgan w Mongolii. Wiózł je samolot wojskowy Casa C295. Musiały wystartować o świcie, żeby ich zegar biologiczny nie został rozregulowany. Z miasta Bulgan po trzech dniach zostały przewiezione do parku narodowego Gobi Gurwansajchan.

  Udany powrót do domu

  Projekt reintrodukcji koni Przewalskiego do środowiska naturalnego trwa od początku lat 90. Ostatni osobnik tego gatunku został zastrzelony na wolności 40 lat temu.

  Zwierzęta dobrze rozmnażają się w niewoli i znajdziemy je w wielu parkach zoologicznych w Europie. Dzięki temu, że szybko adaptują się do nowego środowiska możliwa jest udana reintrodukcja. Udana, bo ich transfer z ogrodów zoologicznych Zachodniej Europy trwa od 1990 r. i już 100 koni wróciło do domu od tamtego czasu.

  Czechy przodują w tym projekcie. Od 2011 r. przewieziono stamtąd 15 koni Przewalskiego. 14 z 15 przeżyło i doczekało się ósemki potomstwa. Wszystkie żyją w parku narodowym Gobi.

  Charakterystyka

  Na świecie żyje ok 1900 koni Przewalskiego, z czego ok 300 w dwóch parkach narodowych w Mongolii. Jest to jedyny dziko żyjący gatunek koni. Swoją nazwę zawdzięcza Nikołajowi Przewalskiemu, który w 1879 r. zebrał materiały badawcze na temat tego zwierzęcia.

  Przypomina konia domowego, ale ma krótszą grzywę i nie ma grzywki na czole. Latem jego sierść jest krótsza niż zimą. Umaszczenie ma rdzawe, brzuch żółtobiały. Na grzbiecie ma ciemną pręgę. Mierzy do 145 cm w kłębie, a waży od 200 do 300 kg.

   

   

   

   

   

   

   Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...