Wiosna to sezon alergii. Łzawiące oczy, katar, zatkany nos i kaszel utrudniają funkcjonowanie w ciągu dnia. Nocą dolegliwości potrafią się nasilić i spowodować, że zaśnięcie jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Oto sposoby, dzięki którym złagodzisz objawy alergii i spokojnie zaśniesz.
Jak radzić sobie z uciążliwym katarem, zatkanym nosem, kaszlem i łzawiącymi oczami? Badania pokazują, że używanie oczyszczacza powietrza jest jednym z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia objawów alergii. Według amerykańskiej agencji rządowej Environmental Protection Agency (EPA), oczyszczacz powietrza z odpowiednim filtrem może usunąć do 99,97 procenta kurzu, pyłków, pleśni i bakterii z pomieszczeń. Takie urządzenie w sypialni może znacznie zmniejszyć ilość alergenów i ułatwić zasypianie.
Rośliny, odpowiednia temperatura i wilgotność
Rośliny domowe mogą nie tylko ożywić pomieszczenie, ale i pomóc alergikom lepiej przespać noc. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez amerykańskich uczonych wykazały, że rośliny mogą oczyszczacz powietrze z lotnych związków organicznych, takich jak formaldehyd i benzen. Do roślin oczyszczających powietrze należą między innymi sansewieria gwinejska (Dracaena trifasciata), epipremnum złociste (Epipremnum aureum) czy też zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum).
Wysoka temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu sprzyjają rozwojowi roztoczy i pleśni. Aby ograniczyć ich ilość w pokoju, najlepiej jest utrzymywać temperaturę między 20 a 22 stopniami Celsjusza. Ponadto jeśli jesteśmy alergikami, warto również starać się utrzymać wilgotność powietrza w domu poniżej 50 procent. Jeśli mieszkamy tam, gdzie panuje wysoka wilgotność, warto zainwestować w osuszacz powietrza.
Zamknąć okna przed snem. Co ze zwierzętami
Przed snem warto zamknąć okna i drzwi, aby do domu nie wleciały nam alergeny, takie jak pyłki roślin. Jeśli jesteśmy uczuleni na zwierzęta domowe, a jesteśmy ich posiadaczami, powinniśmy po każdym kontakcie z nimi nie dotykać twarzy i umyć dokładnie ręce. Dzięki temu zmyjemy z siebie alergeny. Ponadto warto wyprosić pupila z sypialni na noc, dzięki czemu nas sen będzie lepszy.
Częste pranie pościeli
Częste pranie pościeli jest bardzo ważne, kiedy jesteśmy uczuleni na roztocza. Większość ekspertów zaleca pranie jej raz w tygodniu. Jeśli jednak mamy ostrą alergię czy też astmę, powinniśmy prać ją co trzy do czterech dni.
W sypialni lepiej nie mieć dywanów lub wykładzin - w nich gromadzą się alergeny. Dzięki gładkiej podłodze można ją szybko i łatwo posprzątać. Warto również rozważyć usunięcie zasłon i wszelkich mebli tapicerowanych, w których rozwijają się roztocza.
Spanie w pozycji pionowej
Jeśli przez alergię masz katar i zatkany nos, warto spróbować zasnąć z głową wyżej, np. podkładając pod nią dodatkową poduszkę. Dzięki temu łatwiej będzie nam oddychać. Należy tylko pamiętać, że spanie zbyt wiele dni z rzędu w ten sposób może potencjalnie powodować ból szyi.
Źródło: CNET, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock