Zamkną plaże, będą detonować bomby. W każdej nawet tona materiałów wybuchowych

Dla bezpieczeństwa podczas operacji rozminowywania nie wejdziemy do morza
Dla bezpieczeństwa podczas operacji rozminowywania nie wejdziemy do morza

Pięć olbrzymich niewybuchów z okresu II wojny światowej, które znaleziono w gdyńskim porcie i Zatoce Gdańskiej, w najbliższych dniach zostanie zdetonowanych. Każdy z nich może zawierać nawet tonę materiałów wybuchowych. Podczas akcji będzie obowiązywał zakaz kąpieli na plażach. O bezpieczeństwo mieszkańców Trójmiasta zadbają policjanci i strażacy.

Niewybuchy z okresu II wojny światowej o bardzo dużej mocy rażenia odkryto podczas badania dna morskiego. Wykryto pięć min. Cztery z nich znajdują się za falochronem w okolicy gdyńskiej mariny. Jeden niewybuch umiejscowiony jest w basenie nr II gdyńskiego portu.

Niewybuchy muszą zostać koniecznie zabrane, bo zagrażają wpływającym do gdyńskiego portu jednostkom.

- Szacuje się, że każdy z nich zawiera około tony materiałów wybuchowych. Operacja każdorazowo będzie polegać na podniesieniu miny z dna morskiego, transporcie na wyznaczone miejsce na Zatoce Gdańskiej i detonacji - informuje Emilia Salach z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Zgodę na akcję wydał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Pogoda może przeszkodzić saperom

Pierwsze dwie miny znajdujące się za falochronem zostaną usunięte 19 i 20 marca. Akcja saperów z Marynarki Wojennej rozpocznie się każdego dnia o godz. 8.00 i potrwa do 16.00. Wiele będzie jednak zależało od pogody.

Plan usunięcia min
Plan usunięcia min
Źródło: UM Gdynia

Kolejna mina znajdująca się w basenie II zostanie wyprowadzona 29 marca głównym wyjściem z portu i także zdetonowana w wyznaczonym miejscu.

- Termin został wybrany nieprzypadkowo. Zazwyczaj w niedziele na terenie portu część zakładów jest nieczynnych lub działa w ograniczonym zakresie - informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku.

Nieznany jest jeszcze termin usunięcia dwóch ostatnich min.

Fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 m

Saperzy prowadzący operację rozminowania wyznaczyli 10-kilometrową "strefę niebezpieczną" dla osób kąpiących się, która obejmuje brzeg Zatoki Gdańskiej - od Kosakowa aż do Gdańska-Brzeźna. W wyznaczonym czasie wstęp do wody będzie zakazany.

W każdym z dni operacji odpowiednie służby zabezpieczą tereny nadmorskie i plaże.

- Saperzy określili, że promień rozrzutu odłamków wynosi 500 m. Natomiast fala uderzeniowa w przypadku ludzi to 200 m, w przypadku oszklenia budynków to 550 m. W związku z tym działania zabezpieczające nie przewidują ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków - informuje Joanna Grajter z gdyńskiego magistratu.

Mina morska z okresu II wojny światowej
Mina morska z okresu II wojny światowej
Źródło: UM Gdynia

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: ws/i / Źródło: TVN24 Pomorze

Czytaj także: