Sosna, żelazne nity i ołowiane złączki - ten fragment dawnego systemu wodociągowego czekał na odkrycie trzy metry pod ziemią. 27 metrów rur znaleziono w centrum Gdańska na budowie. Niewykluczone, że trafią do obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.
- 27 metrów XIX-wiecznych rur wykonanych z sosnowego drewna, mają żelazne nity i ołowiane złączki. Dawny system wodociągowy odkryła w czasie badań pracownia archeologiczna Dantiscum – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Znalezisko odkopano trzy metry pod ziemią na budowie centrum handlowego przy Targu Siennym. Według konserwatora chce je zagospodarować miasto Gdańsk.
Przybliżają historię gdańskich wodociągów
Dawny system rur może trafić do jednego z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, który ma przybliżyć gdańszczanom liczącą kilkaset lat historię gdańskich wodociągów. Szlak tworzy miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. W jego skład wejdą trzy obiekty: nieużytkowane zbiorniki "Stary Sobieski" we Wrzeszczu z 1911 roku, "Stara Orunia" na Oruni z 1869 roku oraz wybudowany w 2015 roku zbiornik "Kazimierz" w Sobieszewie.
Spółka twierdzi, że może być to jedna z pierwszych takich atrakcji w kraju na taką skalę. Dla zwiedzających szlak może być udostępniony pod koniec 2018 roku. Całkowite koszty projektu wynoszą 8,7 mln zł, z czego ponad 3,2 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-20.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku