Młodzi architekci z Gdańska wygrali kolejny międzynarodowy konkurs architektoniczny. Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski zaprojektowali budynek straży pożarnej w San Francisco z mobilnym centrum dowodzenia i terenem rekreacyjnym. Jak mówią, żałują, że projekt nie zostanie zrealizowany, ale z nadzieją patrzą w przyszłość.
Projekt studentów Politechniki Gdańskiej powstał na potrzeby konkursu i nie zostanie zrealizowany, ale młodzi architekci mogą zaprezentować swoją pracę na wystawach Architecture School of Barcelona (ETSAB) oraz na the University La Salle.
- Z założenia to są konkursy tematy koncepcyjne dla studentów, jako taka wprawka, rozwinięcie zainteresowań i umiejętności – mówią autorzy zwycięskiej pracy.
Jak dodają, żałują, że budynek nie powstanie, ale na razie myślą o studiach.
Zainspirowani klimatem portowym
Młodzi architekci do dyspozycji mieli bardzo rozległy obszar, niezagospodarowany pirs, który podzielili na trzy części. - Inspirowaliśmy się głównie tym portowym klimatem industrialnym - opowiadają.
Elementem determinującym projekt San Francisco Fire Department Headquarters, był przede wszystkim charakter działania służb ratowniczych. Projekt zakładał powstanie nowoczesnego budynku z mobilnym centrum dowodzenia i terenu rekreacyjnego z boiskiemi parkiem.
- Wydaje nam się, że taki powinien być standard, dla ludzi którzy spędzają bardzo dużo czasu w miejscu pracy i potrzebują regeneracji – tłumaczą młodzi architekci.
Lotniskowiec na powodzie i trzęsienia ziemi
Innowacyjną częścią projektu jest lotniskowiec służący strażakom jako mobilne centrum dowodzenia. - Lotniskowiec jest przeznaczony do akcji typu powodzie czy tsunami, trzęsienia ziemi, które często są na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a lotniskowiec zwiększa zasięg helikopterów, łodzi. Ma stanowić taką bazę dowodzenia z możliwością dużej mobilności w krótkim czasie – mówią autorzy projektu.
Jak w amerykańskiej straży pożarnej
- Wzorowaliśmy się na standardzie wymagań amerykańskiej straży pożarnej, zrobiliśmy dokładną dokumentację, takie projekty są realizowane w rzeczywistości w Stanach Zjednoczonych – zapewniają Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski.
Podczas projektowania wzięli pod uwagę urządzenia wykorzystywane przez strażaków, gabaryty pojazdów, dostęp do dróg, strefy bezpieczeństwa lądowania helikopterów, sąsiedztwo wody oraz lokalizację zbiorników z substancjami łatwopalnymi. Na opracowanie koncepcji poświęcili miesiąc.
Kolejne podium
W konkursie wzięły udział 222 ekipy z całego świata. Gdańscy studenci za zajęcie pierwszego miejsca otrzymali 3 tys. euro. Drugie miejsce w konkursie San Francisco Fire Department Headquarters zajęła Sylwia Franczak z Politechniki Krakowskiej.
Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski również w czerwcu wygrali międzynarodowy konkurs studencki na zagospodarowanie terenu wzgórza Camelot. Wówczas do rywalizacji nadesłano 343 projekty z całego świata.
- Tematem konkursu było zagospodarowanie centrum dla archeologów oraz muzeum dla zwiedzających i zagospodarowanie rekreacyjne wzgórza – mówią studenci gdańskiej Politechniki.
Autor: ws//ec / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Gdańska