Na terenie budowy wielopoziomowego parkingu w centrum Gdańska odnaleziono część fortyfikacji pochodzących z XVII wieku. Zachowały się w dobrym stanie, na razie nie wiadomo w jaki sposób zostaną wyeksponowane. Odkrycie nie opóźni budowy parkingu.
Dla urzędników gdańskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, znalezienie pozostałości fortyfikacji Bastionu Wiebego nie było wielkim zaskoczeniem. Spodziewali się tego już przy planowaniu inwestycji wielopoziomowego parkingu, który powstaje na naprzeciwko Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
Informacje o tym, że pod ziemią mogą znajdować się interesujące zabytki pochodzą ze źródeł historycznych. Teoretycznie wiadomo, czego można się spodziewać, w praktyce jednak nigdy nie ma pewności, w jakim stanie znajduje się dany obiekt. Kazamatę odkryto dosyć szybko, bo kilkanaście dni po rozpoczęciu prac przygotowawczych do inwestycji. Unikatowa część fortyfikacji znajdowała się kilka metrów pod ziemią.
- Bastion Wiebego został nazwany od nazwiska jego konstruktora, powstał w latach 40. XVII wieku i jest jednym z elementów nowożytnych fortyfikacji Gdańska. Odkryty fragment to kazamata artyleryjska, służąca do obrony miasta - informuje Patryk Muntowski, który prowadził badania archeologiczne na terenie inwestycji.
"Nie przewidujemy opóźnień w związku z odkryciem bastionu"
Bastion był dużym obiektem, obecnie odkryto kilkanaście metrów ceglanego korytarza, zachowanego w świetnym stanie. Archeolodzy liczą na odnalezienie jeszcze dwóch magazynów.
Niedaleko odkrytego bastionu znajduje się inny - Bastion Kota, którego jedną ścianę można podziwiać w tunelu przy ulicy Okopowej. W porównaniu jednak do Bastionu Kota, Bastion Wiebego jest zdecydowanie lepiej zachowany.
- Na pewno chcielibyśmy żeby był do niego dostęp, natomiast na ten moment nie jesteśmy w stanie określić, w jaki sposób mury zostaną wyeksponowane. Jeśli chodzi o parking, zostanie on wybudowany zgodnie z planem. Nie przewidujemy opóźnień w związku z odkryciem bastionu - mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
Archeolodzy są zgodni, znalezisko jest bardzo dużej klasy.
- Podobnych bastionów w Gdańsku było niegdyś bardzo dużo. Dzisiejsza ul. Wałowa, Podwale, Okopowa, wszystkie te ulice poprowadzone są szlakiem dawnych bastionów. Od Bramy Wyżynnej mieliśmy Bastion Wozowy, Kot, Wiebego, a dalej zachowany do dziś Bastion św. Gertrudy. Dziś po tych bastionach zostały tylko resztki. Tym bardziej chcielibyśmy, żeby w przyszłości bastion został udostępniony dla wszystkich - powiedział Tymiński Radiu Gdańsk.
Autor: PJZ/gp / Źródło: TVN 24 Gdańsk, Radio Gdańsk
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ Gdańsk