Tak będzie wyglądała zwodzona kładka nad Motławą
Słoweńska pracownia Ponting z Mariboru wygrała międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczno-techniczną zwodzonej kładki pieszej nad Motławą w centrum Gdańska. Most przez Motławę na wyspę Ołowiankę ma być gotowy w 2014 r.
Wyniki konkursu ogłoszono w piątek w auli głównej Politechniki Gdańskiej.
"Rozsądny mariaż..."
- Wartość prac była różna. Wielokrotnie było widać w nich dominację albo konstruktorów, albo designerów. W zwycięskiej pracy zwyciężył rozsądny mariaż walorów estetycznych z funkcjami techniczno-użytkowymi, co przy tym obiekcie jest niezwykle ważne. Kładka musi działać sprawnie i bezpiecznie oraz nie utrudniać ruchu na Motławie - powiedział dziennikarzom zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski, pełniący funkcję przewodniczącego sądu konkursowego.
... i "nieagresywna forma" W ocenie członków jury, projekt słoweńskich architektów to "ponadczasowa, nieagresywna, neutralna forma niekonkurująca z zabytkową sylwetą miasta" oraz "nienarzucająca charakteru przyszłej architekturze".
W nagrodę firma Ponting otrzymała 50 tys. zł. Jej przedstawiciele nie byli obecni na ogłoszeniu wyników konkursu. Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma również zaproszenie do negocjacji, w trybie zamówienia z wolnej ręki, na wykonanie dokumentacji projektowej kładki.
Za 13 mln zł
Kładka pozwoli przejść na wyspę Ołowiankę, gdzie znajdują się Polska Filharmonia Bałtycka oraz Centralne Muzeum Morskie. Będzie wisiała nad Motławą na wysokości 2,5 metra, a jej długość wyniesie 63,5 metra.
Wejście na most od strony Głównego Miasta znajdzie się w okolicy ul. Grodzkiej, w pobliżu przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej.
Koszt budowy kładki władze Gdańska oszacowały na 13 milionów złotych.
Zainteresowani nawet z USA Na ogłoszony w maju tego roku przez miasto międzynarodowy konkurs na koncepcję zwodzonej kładki nad Motławą zareagowały firmy z całego świata. Nadesłano ok. 150 zapytań, m.in. z Holandii, Niemiec, Słowenii, Portugalii i USA. Ostatecznie wpłynęło 68 zgłoszeń, a sąd konkursowy oceniał 47 projektów. Reszta nie spełniła m.in. wymogów formalnych.
Autor: maz/mz / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Gdańsk
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Michał Kuczmierowski wyszedł z aresztu. - Będę chciał wrócić do Polski. Moim celem jest obrona mojego dobrego imienia - zapowiedział. Wcześniej londyński sąd w Westminsterze informował, że za byłego szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych wpłynęła kaucja.
Michał Kuczmierowski opuścił areszt
Prezydent USA Donald Trump podpisał memorandum o nałożeniu 25-proc. ceł na import stali i aluminium. Cła najbardziej uderzą w Kanadę, która jest największym eksporterem tych towarów, a także między innymi w Brazylię i Unię Europejską.
Trump podpisał rozporządzenie o nałożeniu 25-proc. ceł na stal i aluminium
- Źródło:
- PAP
W regionie Wysp Cykladzkich w poniedziałek wieczorem doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3 - poinformował grecki publiczny nadawca ERT. Wstrząs był odczuwalny też w Atenach. To najsilniejsze trzęsienie ziemi zarejestrowane na Cykladach od końca stycznia.
Kolejny wstrząs w rejonie Santorini, odczuwalny także w Atenach
Z jednej z farm w okolicach miejscowości Storvika w Norwegii uciekło co najmniej 27 tysięcy łososi. Mogą one stanowić zagrożenie dla ryb żyjących na wolności, ponieważ są nosicielami nieznanych im chorób i pasożytów.
Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak przekazała w poniedziałek wieczorem, że do jego sekretariatu zostały złożone dokumenty w sprawie "zamachu stanu". Śledztwo wszczął zaufany człowiek Zbigniewa Ziobry, prokurator Michał Ostrowski, po zawiadomieniu ze strony Bogdana Święczkowskiego, prezesa kwestionowanego w obecnym kształcie Trybunału Konstytucyjnego. Rzeczniczka Prokuratora Generalnego zwracała wcześniej uwagę, że postępowanie można wszcząć dopiero, gdy sprawa jest zarejestrowana i nadano jej sygnaturę.
Dokumenty w sprawie "zamachu stanu" trafiły do Prokuratora Generalnego
- To nie Jarosław Kaczyński będzie decydował, czy dana sprawa ma charakter przestępczy, czy nie - zauważył w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL, odnosząc się do wszczęcia śledztwa w sprawie "dwóch wież". Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że "ilość wątków do zbadania w tej sprawie jest niesamowicie duża".
"Kaczyński ma syndrom zderzenia z rzeczywistością"
- Powinniśmy być wyposażeni w cyfrową walutę, która pomoże nam bronić naszej suwerenności - stwierdziła prezeska Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde. Podkreśliła przy tym, że "cyfrowe euro nie ma zastąpić gotówki".
Polski Fundusz Rozwoju zapowiedział złożenie oferty zakupu udziałów w hiszpańskim producencie taboru kolejowego Talgo - dowiadujemy się z oświadczenia PFR, które opublikowano na stronie hiszpańskiej Narodowej Komisji Rynku Papierów Wartościowych (CNMV).
Licytacja śniadania z premierem Donaldem Tuskiem na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) zakończyła się kwotą ponad pół miliona złotych. Zwycięzca otrzyma, oprócz tradycyjnego kaszubskiego śniadania, zaproszenie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
"Oszuści poszukują, poprzez media społecznościowe, osób gotowych do wykonywania pracy kierowcy, świadczenia usług przewozu osób w państwach na granicy strefy Schengen" - informuje policja. Służby ostrzegają przed narastającym procederem i apelują o rozwagę.
Przemyt "na usługi przewozu osób". Policja przestrzega kierowców przed oszustami
Europoseł Grzegorz Braun został ukarany za "obraźliwy" i "dyskryminujący wobec osób LGBTQI język" podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Polityk został poinformowany o karze i nie wniósł od niej odwołania. Braun może być też ukarany za zakłócenie posiedzenia związanego z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Grzegorz Braun ukarany przez Parlament Europejski
Mieszkanka Łodzi zaobserwowała na przejściu dla pieszych seniora, który zdezorientowany chodził z jednej strony na drugą. Sprawę zgłosiła patrolującym ulicę policjantom. Mundurowi zaopiekowali się mężczyzną do czasu, aż udało się ustalić jego personalia i oddać go pod opiekę żonie.
Zdezorientowany chodził z jednej strony przejścia na drugą. Szukała go żona
Wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski (Koalicja Obywatelska) mówił w "Tak jest" w TVN24, że przypadki cyberataków w Polsce "intensyfikują się z roku na rok". - Od początku roku na administrację publiczną było 500 ataków, a w ciągu ostatnich siedmiu dni łącznie było 700 ataków na pozostałe jednostki - poinformował. Dodał, że według szacunków jego resortu skala tych ataków w najbliższym czasie "będzie się nasilała".
700 ataków w ciągu tygodnia. Wiceminister cyfryzacji: to się będzie nasilać
Specjaliści z doświadczeniem i umiejętnościami zarządzania procesami administracyjnym to pracownicy, których szukują firmy - wynika z raportu Grafton Recruitment. W 2024 roku odnotowano wzrost pensji proponowanych kandydatom na te stanowiska.
W trakcie konferencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego reporterka TVN24 Maja Wójcikowska nie miała możliwości zadania pytania. Wstawił się za nią reporter TOK FM Maciej Kluczka, który uznał, że skoro Wójcikowska nie zadała pytania, to on także nie będzie o nic pytał. - To kończymy konferencję, jeśli tak państwo reglamentują pytania - skwitował Kluczka.
"Kończymy, jeśli tak państwo reglamentują pytania"
Marta Nawrocka, żona kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego, dodała pierwszy wpis na nowo utworzonym koncie na Instagramie. Zapewniła w nim, że będzie wspierać męża w kampanii wyborczej i że w związku z nią "zawiesiła swoje życie zawodowe".
"Oficjalny debiut" żony Karola Nawrockiego
Ponad 235 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą odkryte przez Orlen zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina w Wielkopolsce. Według koncernu szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w regionie.
Czarne wilki zostały zaobserwowane w polskim lesie. W Europie osobniki o takim umaszczeniu pojawiają się dość rzadko - jest ono charakterystyczne dla populacji zamieszkujących Amerykę Północną. Jak wyjaśnili przyrodnicy, gen kodujący czarne umaszczenie bywa dla drapieżników zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.
Czarne wilki pojawiły się w polskim lesie
Premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce przygotowanie działań deregulacyjnych dla firm. - Panie Rafale, ale co, bierze pan to? - zwrócił się do prezesa InPostu. Późnym popołudniem Tusk opublikował nagranie z Brzoską, w którym przekazał: - Słuchajcie, zgodził się.
Brzoska odpowiada premierowi. "Jedno mogę powiedzieć"
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP
Prokuratura zmienia zarzuty dla muzyka Kultu
Według nieoficjalnych ustaleń TVN24 prokurator Katarzyna Kwiatkowska złożyła rezygnację z pełnienia funkcji szefowej specjalnego zespołu, który badał działania prokuratury z lat 2016-2023. - Wiem, że z uwagi na kłopoty zdrowotne rozważała, czy podoła jeszcze temu drugiemu etapowi sporządzenia raportu - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.
TVN24: szefowa zespołu badającego działania prokuratury w czasach PiS rezygnuje
Rachunki za energię niższe o jedną trzecią - taką obietnicę złożył wyborcom Karol Nawrocki, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta. Wyjaśniamy, dlaczego prezydent RP ma "marginalny wpływ" na ceny energii - zarówno na świecie, jak i w Polsce.
Nawrocki: prąd będzie tańszy o 33 procent. Ale nie prezydent o tym decyduje
"Anora" Seana Bakera okazała się spektakularnym zwycięzcą najważniejszych nagród przedoscarowego sezonu 2025. Jej twórca Sean Baker najpierw tego samego dnia odebrał nagrodę Amerykańskiej Gildii Producentów Filmowych (PGA) dla najlepszego filmu, a tuż po niej nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych (DGA). Oba wyróżnienia uchodzą za najpewniejsze prognostyki Oscarów.
Weekend jednego filmu. Czy to nieoczekiwany oscarowy faworyt?
- Źródło:
- "Variety", Deadline, tvn24.pl
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na wiosnę i początek lata. Czy nadchodzące tygodnie przyniosą ze sobą powiew zimy, czy też nad naszym krajem rozgości się ciepło? Sprawdź przewidywania meteorologów.
Wiosna może być inna niż zazwyczaj. Mamy prognozę
Za darmo? Nie ma. Zapraszamy za 500 złotych, od ręki
Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.
Zmiany w zakresie podatku VAT, podatku miedziowego i podatku od zysków kapitałowych, zwanego popularnie podatkiem Belki - zapowiedział podczas poniedziałkowego wystąpienia minister finansów Andrzej Domański. Przekazał także, że w planach jest "radykalne zawężenie" możliwości wydłużania pięcioletniego terminu przedawnienia podatku.
Sebastian Klauziński z tvn24.pl oraz Tomasz Patora i Joanna Pęcherska-Fiałek z "Uwaga!" TVN są w gronie nominowanych do głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych nagród przyznawanych za materiały dziennikarskie. Nominację w kategorii "Dziennikarz dla planety" zdobyła Magda Łucyan z TVN/TVN24.