Saperzy usunęli minę z dna Martwej Wisły. Ruch został przywrócony

Minę odholowano wgłąb Zatoki Gdańskiej
Minę odholowano wgłąb Zatoki Gdańskiej
Źródło: Jacek Morgaś / Wojciech Habasiński | TVN 24

Usuwanie miny z dna Martwej Wisły przebiegło zgodnie z planem. Saperzy podnieśli niewybuch i odholowali w głąb Zatoki Gdańskiej. Przywrócono już normalny ruch w Nowym Porcie i na Westerplatte. Komunikacja miejska też kursuje zgodnie z planem.

Podczas rutynowego badania dna Martwej Wisły znaleziono minę z czasów II wojny światowej. Sondaż zlecił Zarząd Portu Morskiego w Gdyni. W niedzielę tuż po godz. 8 rozpoczęła się operacja usunięcia obiektu.

To pochodząca z okresu II wojny światowej niemiecka mina morska. Waży 987 kg, mierzy 2,64 m długości, ma średnicę 600 mm i jest wypełniona heksanitem - materiałem wybuchowym o dużej sile rażenia.

Usuwają minę z dna Martwej Wisły

Usuwają minę z dna Martwej Wisły

Akcję udało się zakończyć przed czasem
Akcję udało się zakończyć przed czasem
Źródło: 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Holują minę w głąb zatoki

Mina znajdowała się na dnie Martwej Wisły, na wysokości Twierdzy Wisłoujście. Saperzy – nurkowie podczepili minę do specjalnego balonu, który uniósł ją na wysokość 2 metrów od dna rzeki. Zespół holujący minę złożył już ja na dnie Zatoki Gdańskiej.

W poniedziałek saperzy przystąpią do neutralizacji niewybuchu. Ma być wypalony od środka, a dopiero później wysadzony. Na widowiskowy pokaz nie ma jednak co liczyć. Eksplozja nie będzie widoczna.

Usunięcie miny było konieczne, bo znajdowała się w torze wodnym i stwarzała poważne zagrożenie dla żeglugi.

W akcji wzięła udział grupa nurków-minerów oraz okręty 13. Dywizjonu Trałowców. Ich działania koordynował szef Inżynierii Morskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Minę przyczepiono do specjalnego balona
Minę przyczepiono do specjalnego balona
Źródło: 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Koniec utrudnień

Operacja usuwania miny zakończyła się tuż po godz. 10. Do tego czasu ze względów bezpieczeństwa obowiązywały ograniczenia w ruchu dla pieszych i pojazdów na terenie Nowego Portu i Westerplatte. Przywrócone zostały też regularne kursy komunikacji miejskiej.

Nadal obowiązuje zakaz kąpieli na trójmiejskich plażach. Zostanie on zniesiony dopiero w poniedziałek po godz. 16, czyli po neutralizacji miny.

Zobacz jak przebiegała akcja:

Usuwanie miny

Usuwanie miny

Tutaj wydzielono strefę zagrożenia:

Gdzie jest strefa zagrożenia?
Gdzie jest strefa zagrożenia?
Źródło: mat. prasowe

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: