Pszczoły "hipiski" zamieszkają w hotelu

Hotel dla pszczół
Hotel dla pszczół
Źródło: TVN 24 Pomorze
Członkowie Greeenpeace`u wzięli pod swe skrzydła owady, szczególnie pszczoły samotnice, zwane hipiskami, które nie tworzą rojów i nie dają miodu. W parkach miejskich w całej Polsce ma powstać 100 hoteli, które dadzą owadom schronienie. W Gdańsku pierwszy hotel już czeka na mieszkańców.

Przy gdańskim Centrum Hewelianum stanął pierwszy hotel dla pszczół oraz trzmieli i innych mały owadów. W sobotę rano wolontariusze Greenpeace`u zaczęli montaż drewnianych budek.

- To ma być dla nich bezpieczna przystań, miejsce gdzie będą mogły odpocząć, schronić się np. przed deszczem, przezimować czy też się rozmnażać – opowiadał Krzysztof Adamski z Greenpeace Polska.

Bezpieczna przystań

Każdy hotel składa się z parteru i piętra. Na zewnątrz domek chroni drewniana rama oraz metalowe zabezpieczenia. Prawie wszystkie elementy przygotowano z naturalnych materiałów, a rozmiary otworów dostosowano do owadów.

- W środku są mieszkania dla owadów zapylających. Na górze umieściliśmy trzcinę. Może tam zamieszkać dużo mały owadów. Z kolei na dole umieściliśmy cegły drewniane i gliniane. Tutaj mogą się schronić np. trzmiele – tłumaczył Adamski.

Nie mają żądeł

Jak zapewniają wolontariusze, pszczele hotele w miejscach publicznych nie są żadnym zagrożeniem, bo mieszkają w nich owady „pozytywnie nastawione” – Głównie pojawiają się tu niemiodne pszczoły samotnice, które nie mają żądeł i nie tworzą rojów. Każda zajmuje się tylko swoją rodziną – twierdzi Ula Siemian z Greenpeace Polska.

Tylko w Trójmieście ma powstać 10 takich mieszkań. Na razie nie wiadomo, gdzie pojawią się kolejne, ale organizatorzy akcji biorą pod uwagę szczególnie parki miejskie, w których już od wczesnej wiosny kwitną kwiaty. – Parki są sprzątane bardzo sterylnie przez co owady nie mają miejsca, w których mogłyby się schronić, dlatego owady uciekają z miasta, a rośliny są gorzej zapylane – dodała Siemian.

Greenpeace tworzy hotele w ramach akcji "Adoptuj pszczołę”, a ta jest częścią większej kampanii "Przychylmy pszczołom nieba”.

Tutaj stanął pierwszy pszczeli hotel w Gdańsku:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: