Pierścienie, bransoletki, kolczyki - polska biżuteria z bursztynem zachwyca Chińczyków, którzy zaprosili 15 polskich firm na jedne z największych targów biżuterii. Organizatorzy szacują, że w tym roku odwiedzi je 100 tys. osób. O udział w imprezie ubiegali się wystawcy z 17 krajów. Polacy dostali honorowe zaproszenie.
Ponad 1,2 tys. wystawców z 17 krajów pojawi się w Pekinie podczas China International Jewellery Fair. Wśród nich będą polscy bursztynnicy, którzy w tym roku otrzymali od organizatorów honorowe zaproszenie. Po raz pierwszy w Chinach pojawi się tak duża polska reprezentacja. Targi rozpoczną się 27 listopada i potrwają do 2 grudnia.
Chcą się pochwalić jantarem
- To jedne z największych chińskich targów. Ich skala jest naprawdę duża. Wystarczy spojrzeć na liczbę wystawców, którzy ubiegali się o możliwość udziału. Nas po prostu zaproszono. Najwyraźniej polski bursztyn to bardzo ceniona marka w Chinach - mówi Michał Kosior, dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
Już wiadomo, że na polskim stoisku przeznaczono miejsce dla 15 firm, które będą mogły się pochwalić swoimi wyrobami z bursztynu.
Wystawców wybrano z dużą starannością. - To firmy, które mają wszelkie niezbędne certyfikaty. Musimy mieć pewność, że ich produkty są najwyższej jakości. Nie może być mowy o żadnych tanich odpowiednikach czy żywicach, które zastępują bursztyn - tłumaczy Kosior.
Dlaczego Chińczycy tak kochają bursztyn?
Zamiłowanie Chińczyków do kamieni wynika z ich historii, religii i wierzeń. - Bursztyn jest jednym z siedmiu kamieni Buddy. Oczywiście mają też swój odpowiednik, ale jest on bardzo rzadki i drogi. Dlatego nasz bałtycki jantar jest dla nich alternatywą - opowiada Marta Siemionko, która również zaprezentuje swoją biżuterię w Pekinie.
Jak twierdzi Siemionko, Chińczycy uwielbiają różnego rodzaju kamienie szlachetne. Raz kupiony kamień potrafią przekazywać sobie z pokolenia na pokolenie, jak cenną pamiątkę. - Wierzą w ich magiczne moce np. w to, że mają lecznicze właściwości - dodaje.
Gdańsk stolicą bursztynu
Polska jest uznawana za największego producenta biżuterii z bursztynem w Europie. Gdańsk skupia ponad 70 proc. światowej produkcji biżuterii z bursztynem. A na Pomorzu działa ok. 1,5 tys. firm i zakładów jubilerskich, często jednoosobowych. Głównymi odbiorcami są Chiny, kraje UE oraz USA. W ciągu pięciu ostatnich lat cena bursztynu wzrosła o ponad 100 proc.
Zależy ona od wielu czynników, m.in. wielkości i jakości surowca. Obecnie wynoszą od około 100 zł za kilogram najdrobniejszych kawałeczków o wadze poniżej pół grama każdy, do ponad 10 tysięcy złotych za kilogram bryłek o wadze powyżej 100 gramów. Większe i ciekawsze bryły bursztyny wyceniane są już indywidualnie. Tu ceny mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy.
Bursztynowa biżuteria cieszy się sporym zainteresowaniem:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: materiały MSB | GIN, NAC, Gefarm