Tak, jechałem bez prawa jazdy. To nie był pierwszy raz. Auto było mamy, nie wiedziała, że zabrałem kluczyki. Auto wydawało się sprawne. Żałuję tego co się stało - mówił podczas śledztwa Dominik E. 15 miesięcy temu stracił panowanie nad bmw i zderzył się z fordem. W wypadku ucierpiała rodzina Golimowskich. Ich córka Maja nie widzi, nie słyszy i nie mówi. Jemu grozi więzienie.
Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe ruszył proces Dominika E. Chodzi o tragiczny wypadek na ul. Świętokrzyskiej w Gdańsku.
- Chłopak w głupi sposób zrujnował życie. Powinien dostać te 8 lat więzienia dla przykładu - mówi Paweł Golimowski.
Dziś 21-latek pojawił się na ławie oskarżonych. Zanim przeprosił przed sądem za krzywdę jaką wyrządził rodzinie Golimowskich sprawdziliśmy co zeznawał podczas śledztwa. A plan tego dnia miał prosty...
Wyszedł z domu wcześnie rano, zabrał kluczyki do auta mamy. Najpierw praca, potem odwiedziny u dziewczyny. Dominik E. nie miał prawa jazdy, ale to mu nie przeszkadzało. Przecież potrafił jeździć. Jak miał mówić śledczym, to nie był jego pierwszy raz.
Czarny asfalt, śnieg tylko na poboczu. 15 stycznia ub. r. warunki na gdańskich drogach nie były tragiczne. Ale trzeba było uważać. Gdyby 21-latek tak zrobił, pewnie nie zderzyłby się ze srebrnym fordem, który jechał z przeciwka do Kowal. Samochodem podróżowała pani Lilianna, która była wtedy w 31. tygodniu ciąży, jej 1,5-roczna córka Maja i bratanek. Za kierownicą siedział jej mąż. Właśnie wracali z badania USG. Tego dnia po raz pierwszy pokazali Mai siostrzyczkę.
"Zdążyłem tylko zabrać nogi"
Dramat rozegrał się tuż przed godz. 15 na zakręcie na ul. Świętokrzyskiej. Niespełna kilometr od Kowal, gdzie mieszkają Golimowscy. Kierowcy intuicyjnie zdejmują tam nogę z gazu. Ale zielone bmw miało "odjechać ze świateł bardzo dynamicznie". Auto wjechało w łuk drogi.
Jak później wyjaśnili biegli, 21-letni kierowca bmw mógł się nawet poruszać z prędkością 90 km/h. Przed zakrętem próbował jeszcze zwolnić, ale hamulec w tylnym lewym kole odmówił posłuszeństwa. Samochód wpadł w poślizg. Najpierw odbił w prawo, potem jeszcze w lewo. E. próbował wrócić na swój pas. Bezskutecznie.
- Za zakrętem bmw pojawiło się na moim pasie. Po prawej stronie miałem barierę energochłonną. Próbowałem odbić na drugi pas, ale bmw też tam skręciło. Zdążyłem tylko zabrać nogi i zderzyliśmy się czołowo - mówi Paweł Golimowski.
Na Świętokrzyskiej rozległ się huk. Przypadkowi kierowcy wyskoczyli ze swoich aut, żeby pomóc poszkodowanym. Pani Lilianna i Majka były nieprzytomne, a 4-letni Marcel głośno płakał. - Wyłamałem drzwiczki i wysiadłem z auta. Szybko ocuciłem Liliannę, a potem ktoś pomógł mi wyciągnąć fotelik i reanimować córkę. Prosiłem o pomoc kierowcę bmw, ale on nic nie zrobił tylko gdzieś dzwonił. Usłyszałem tylko jak mówił "O ku***, co ja odpier******* - dodaje Golimowski.
Z relacji świadków wypadku rzeczywiście wynika, że 21-latek nie próbował jakoś pomóc rannym. W czasie śledztwa miał tłumaczyć, że bał się, że Golimowski go pobije za to, co zrobił.
Wycięli dach i drzwi
Pan Paweł musiał zostawić zakleszczoną w aucie żonę i pojechać do szpitala z dziećmi. Na miejscu zostali strażacy. Na polecenie lekarza wycięli w fordzie dach oraz lewe tylne drzwi. Ale pani Lilianna miał tak dużo urazów, że wciąż nie mogli wyciągnąć jej z auta. Udało się dopiero, gdy wycięli prawe drzwi i zdemontowali barierę energochłonną.
Krwotok wewnętrzny, połamane nogi, potłuczone płuca, nerki i wątrobę oraz uszkodzony kręgosłup. Stan pani Lilianny był ciężki, ale lekarze na początku stwierdzili, że dziecku nic się nie stało. Chwilę później tętno było coraz mniej wyczuwalne.
- Lekarze szybko podjęli decyzję o cesarskim cięciu. Okazało się, że Lenka miała wylew III stopnia, niewydolność i zamartwicę. Pierwsze dwa tygodnie jej życia to była ciągła walka o to, żeby z nami została - wspomina Lilianna Golimowska.
Najcięższe obrażenia odniosła jednak Maja. W wyniku wypadku dziewczynce obumarła półkula mózgu. Maja nie chodzi, nie widzi, nie mówi. Wymaga ciągłej opieki i rehabilitacji.
Za szybko, bez prawa jazdy
21-latkowi z bmw nic się nie stało. Chłopak nie odniósł poważniejszych obrażeń. Nie próbował też uciekać z miejsca wypadku. Badanie krwi potwierdziło, że był trzeźwy i nie brał żadnych środków odurzających. Szybko okazało się, że E. nigdy nie miał prawa jazdy, a nawet nie chodził na żaden kurs. Potrafił jeździć samochodem, bo podobno sam się nauczył. Zazwyczaj do pracy zawozili go koledzy. Tego dnia akurat pojechał sam.
Podczas śledztwa ustalono, że bmw należało do mamy 21-latka, ale nie zostało jeszcze zarejestrowane. Auto nie miało też polisy OC i aktualnych badań technicznych. - Z opinii biegłego z zakresu rekonstrukcji przebiegu wypadków, wynika, że kierujący samochodem bmw, bezpośrednio przed zdarzeniem, poruszał się z prędkością wyższą niż dopuszczalna. Badanie techniczne pojazdu wskazały na niesprawny układ hamulcowy samochodu - tłumaczyła Tatiana Paszkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Możliwe, że gdyby hamulec w tylnym kole działał, Dominik E. nie zderzyłby się z Golimowskimi.
Przyznał się do winy
W grudniu ub. r. do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 21-latkowi. Śledczy przyjęli, że "oskarżony naruszył umyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez co spowodował wypadek". Kierowca bmw od początku przyznawał się do winy. Podobno doskonale zdawał sobie sprawę z tego co zrobił. Teraz grozi mu nawet 8 lat więzienia.
- Nie dostosował prędkości do panujących warunków i stracił panowanie nad pojazdem. Troje pasażerów z forda doznało obrażeń ciała. W przypadku dwóch osób (małoletniej i jej matki) stanowią one ciężki uszczerbek na zdrowiu, natomiast odnośnie jednej osoby naruszających czynności narządów ciała na czas dłuższy niż 7 dni - tłumaczyła Tatiana Paszkiewicz.
Oskarżony odpowiada z wolnej stopy. Tuż po wypadku zastosowano wobec niego policyjny dozór oraz nakaz powstrzymania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna regularnie stawia się na wyznaczony komisariat. Podobno żałuje tego co się stało. Ale czasu nie da się już cofnąć.
"Chłopak w głupi sposób zrujnował życie"
Tragiczne wspomnienia z tamtego dnia wciąż są żywe. Golimowscy nie potrafią spokojnie opowiedzieć o tym co ich spotkało. - Powiem krótko, chłopak w głupi sposób zrujnował życie. Wybaczyć tego się nie da. Z drugiej strony mogę tylko dziękować, że moja rodzina żyje. Ktoś inny mógł mieć mniej szczęścia - mówi pan Paweł. Golimowscy powoli układają swoje życie na nowo. Liczą, że sąd wymierzy sprawiedliwość, choć to nie sprawi, że ich życie wróci na dawne tory.
- Liczymy na wyrok sprawiedliwy. Chciałbym, żeby dostał te 8 lat dla przykładu. Przecież samochód też można wykorzystać, żeby kogoś zabić. Dla mnie to jest oczywisty czyn. Mogę temu chłopakowi tylko "podziękować" za to, że mi życie zrujnował - dodaje Golimowski.
Walczą o Majkę
Dla sześcioosobowej rodziny z Kowal najważniejsze jest teraz zdrowie. Od roku walczą o Majkę. Dziewczynka nie chodzi, nie widzi, nie mówi. Wymaga ciągłej opieki i rehabilitacji. Ostatni rok spędziła w szpitalu w Kościerzynie, gdzie na zmianę opiekują się nią tata i mama. Wypadek wywrócił całe ich życie do góry nogami i zmusił do rozłąki.
- Od poniedziałku do piątku Mają opiekuje się tata. To on nosi ją na ćwiczenia. Ja już do końca życia będą miała kłopoty z kręgosłupem. Nie mogę dźwigać, dlatego to mąż jest z Majką, a ja z Leną i naszymi dwiema starszymi córkami. Zmieniamy się w weekendy. Wtedy ja jadę do Kościerzyny, a Paweł do domu - opowiada Lilianna.
Rodzice dziewczynek całkowicie poświęcają się opiece nad nimi. - Mąż jest na urlopie wychowawczym, a ja zrezygnowałam z pracy, ze względu na mój stan zdrowia oraz opiekę nad dziewczynkami - dodaje pani Lilianna.
Pojawił się promyk nadziei i pieniądze
Państwo Golimowscy chcą, by Maję poddano eksperymentalnemu leczeniu za pomocą komórek macierzystych w szpitalu w Lublinie. Trudno powiedzieć, jakie konkretnie mogą być wyniki tego leczenia. Ale rodzina nie traci nadziei na to, że Maja odzyska jeszcze wzrok i będzie mówić. Dziewczynkę wstępnie zakwalifikowano na leczenie, a w lutym komisja bioetyczna wydała zgodę na podanie komórek.
W jednej serii Maja otrzyma pięć dawek komórek. Dzięki darczyńcom udało się zebrać całą kwotę na leczenie. Już wiadomo, że 9 czerwca Maja będzie mogła opuścić szpital w Kościerzynie. Wtedy rodzina będzie już tylko czekać na termin rozpoczęcia terapii. Na razie trwa przygotowywanie materiału z komórkami macierzystymi. - Nasz lekarz mówi, że mózg dziecka jest plastyczny i trzeba mieć nadzieję - dodaje Golimowska. - My się nie poddamy, to dziecko ma przed sobą całe życie - dodaje ojciec dziewczynki.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: tvn24