360 kolorowych ryb rodem z Afryki "zamieszkało" na Uniwersytecie Gdańskim. Bajecznie kolorowe okazy trafiły do akwarium, które odzwierciedla naturalne środowisko jeziora Malawi.
Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego może się pochwalić nowym nabytkiem. To imponujące akwarium, które mieści nawet 7 tys. litrów. Wyróżnia je to, że odzwierciedla środowisko afrykańskiego jeziora Malawi, które od 1984 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W uczelnianym akwarium "zamieszkało" 360 kolorowych ryb pielęgnicowatych, które są przedstawicielami 15 gatunków. Tymczasem w jeziorze Malawi żyje około 600 charakterystycznych dla tego akwenu gatunków pielęgnic. Są one przykładem specjacji, czyli procesu biologicznego, w wyniku którego powstają nowe gatunki. Obserwowanie tych ryb może służyć zarówno dyskusjom ekspertów i zainteresowanych, jak i w niedalekiej przyszłości pracom badawczym studentów.
Niezwykłe jezioro
Jezioro Malawi (dawniej Niasa) uchodzi za miejsce szczególne. Znajduje się na terytorium trzech państw: Tanzanii, Mozambiku i Malawi. Jest też trzecim największym w Afryce i dziewiątym na świecie zbiornikiem słodkowodnym, o maksymalnej głębokości 706 m i długości brzegu ok. 600 km.
Wody jeziora Malawi są bardzo przejrzyste, a temperatura wynosi 20 - 28 °C. Ponadto na jeziorze znajduje się wiele wysp. Największe z nich to Likoma i Chizumulu. Akwen otaczają góry o wysokości nawet do 3 tys. metrów.Odkrywcą i pierwszym badaczem jeziora był David Livingstone, który przybył nad jego brzegi w 1859 roku. W 1984 r. powstał Park Narodowy Jeziora Malawi
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: UG | P. Rutkowski