Poszła na grzyby i zabłądziła w lesie. Wyziębioną seniorkę odnaleźli w nocy strażacy

Poszukiwania grzybiarzy (zdjęcie ilustracyjne)
Grzybiarz spędził w lesie całą noc. Na drugi dzień znaleźli go policjanci
Źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Kiedy 83-latka, która poszła na grzyby nie wróciła z lasu, rodzina kobiety wezwała pomoc. Szukali jej policjanci, strażacy i bliscy. Wyziębioną kobietę znaleźli dopiero około godziny pierwszej w nocy.

Mieszkanka gminy Dźwierzuty (woj. warmińsko-mazurskie) poszła na grzyby około godziny 17. 83-latka wyszła sama, bez telefonu komórkowego. Kiedy nie wracała, rodzina zaczęła poszukiwania.

- Bliscy najpierw na własną rękę szukali starszej pani, około godziny 22 zawiadomili policję o jej zaginięciu - powiedziała starszy sierżant Izabela Cyganiuk, oficer prasowy policji w Szczytnie.

Poszukiwania kobiety były utrudnione, ponieważ las w wielu miejscach był grząski, bagnisty. W poszukiwaniach brało udział 24 strażaków - zarówno ochotników, jak i ze straży zawodowej - oraz policjanci.

- Starsza panią udało się odnaleźć po pierwszej w nocy. Jej stan był na tyle dobry, że nie wymagała hospitalizacji - powiedział starszy kapitan Rafał Melnyk, rzecznik prasowy olsztyńskiej straży pożarnej.

Kobieta była wyziębiona, z lasu została odwieziona do domu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kilka podstawowych zasad dla grzybiarzy

Policja prosi, by starsze osoby zawsze informowały bliskich o tym, gdzie idą, a do lasu zabierały naładowany telefon komórkowy.

- Ważne jest także to, by rodzina jak najszybciej zgłaszała zaginięcia starszych ludzi, nie warto czekać do zmroku, kiedy szukanie osoby zaginionej w lesie jest znacznie utrudnione - powiedziała Cyganiuk.

Przypadków zaginięć grzybiarzy jest, niestety, więcej. W zeszłym tygodniu informowaliśmy między innymi o 64-latku, który podczas grzybobrania wszedł do bagna i nie mógł się wydostać.

Policjanci apelują o rozwagę i przypominają zasady, do których powinniśmy się stosować, zanim wyjdziemy do lasu.

- Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę. - Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. - Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. - Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. - Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie. - Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. - Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu. - Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem. - Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.
Policja Warmińsko-Mazurska
Czytaj także: