Pierwszy dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT miał dziś odbywać loty szkoleniowe na krakowskim lotnisku. Nie pozwoliły na to jednak warunki pogodowe i samolot skierowano do Gdańska. - U nas jest maksymalna widoczność. Samolot ma ćwiczyć 16 podejść i 4 pełne lądowania – informuje Michał Dargacz, rzecznik portu lotniczego w Gdańsku.
Dreamliner dotarł już do Trójmiasta.
- Loty szkoleniowe mają się odbyć dziś na naszym lotnisku, bo w innych portach lotniczych nie było odpowiednich warunków pogodowych – mówi Michał Dargacz, rzecznik Gdańskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. – Będzie to 16 podejść i przy tym 4 pełne lądowania. U nas jest pełna widoczność i warunki są bardzo dobre, także powinno to potrwać około pół godziny w zależności od pilota – dodał.
Lotnisko im. Lecha Wałęsy jest lotniskiem zapasowym dla lotniska w Warszawie i może przyjąć wszystkie rodzaje samolotów. Dreamliner na gdańskim lotnisku pojawi się jeszcze 2 grudnia, wtedy przewidziana jest prezentacja samolotu dostępna dla mieszkańców Pomorza.
Dreamliner wylądował w Polsce
Boeing 787 dreamliner do Polski ze Stanów Zjednoczonych przyleciał w ubiegły czwartek. Maszyna w swój pierwszy rejs komercyjny z pasażerami poleci 14 grudnia z Warszawy do Pragi. Potem przez miesiąc będzie podróżowała do ośmiu miast w Europie - oprócz Pragi także do Wiednia, Monachium, Frankfurtu, Hanoweru, Kijowa, Budapesztu oraz Brukseli.
W sumie PLL LOT ma otrzymać osiem maszyn tego typu. Drugi egzemplarz 787 LOT ma dostać na początku stycznia 2013 r., trzeci w końcu stycznia, czwarty na początku lutego, a piąty z początkiem marca. Kolejne trzy samoloty mają być dostarczone w latach 2014-2015.
W zamówionych przez PLL LOT samolotach są trzy klasy: biznes z 18 fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej, klasa premium economy mieszcząca 21 foteli oraz klasa ekonomiczna z 213 miejscami.
Boeing 787 Dreamliner, zbudowany głównie z materiałów kompozytowych, jest pierwszym samolotem średniego rozmiaru, który może latać na dalekich trasach. Zasięg maszyny wynosi od 14,2 tys. km do 15,2 tys. km; można nią polecieć bezpośrednio np. z Warszawy do Nowego Jorku czy do Pekinu. Samolot tego typu będzie mógł przewieźć od 210 do 330 pasażerów. Rozpiętość skrzydeł B787 to 60 metrów, a długość maszyny wynosi 57 m.
Autor: ws//kv/k / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy | Sebastian Elijasz