Budowa Teatru Szekspirowskiego wstrzymana

Budowa teatru w sierpniu 2012
Budowa teatru w sierpniu 2012
Źródło: Gdański Teatr Szekspirowski | Wiesław Czerniawski

Prace na budowie gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zostały przerwane. Inwestor wypowiedział umowę zawartą z wykonawcą, bo prace znacznie się opóźniały. Pol-Aqua miała skończyć teatr do 30 listopada. Będzie trzeba na niego poczekać jeszcze rok.

- Zaawansowanie inwestycji i stopień realizacji jej budżetu wynosi na dziś jedynie około 38 proc. - poinformowała Anna Szynkaruk z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, wyjaśniając przyczyny, dla których odstapili od umowy ze spółką. Dodaje, że wykonawca był kilunastorkotnie proszony pisemnie o przyspieszenie prac, ale bezskutecznie.

Pola-Agua nie chciała komentować decyzji inwestora: - Firma jeszcze nie wypowiada się na ten temat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl przedstawiciel wykonawcy.

Nowy przetarg

Władze tetru informują, że zamierzają wyłonić nowego wykonawcę w przetargu nieograniczonym:

- W optymistycznym wariancie, jeśli nie będzie żadnych odwołań, nową firmę do dokończenia budowy teatru powinniśmy wyłonić do końca listopada. Obiekt wówczas powinien być gotowy w III-IV kwartale przyszłego roku - ocenił Ziółkowski.

Teatr Szekspirowski

Pierwszy przetarg na budowę siedziby teatru rozstrzygnięto w lutym 2011 r. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Pol-Aqua, która zadeklarowała, że wykona tę inwestycję za ok. 66,7 mln zł. Prace budowlane rozpoczęły się miesiąc później.

Projekt teatru wybrano spośród czterdziestu prac z kilkunastu krajów. Za najlepszą i najbardziej oryginalną pracę uznano dzieło prof. Renato Rizzi z Wenecji.

Teatr powstaje między ulicami: Bogusławskiego, Podwalem Przedmiejskim, Za Murami i Zbytki. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek ma mieć unikalną konstrukcję - otwierany dach nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na niezadaszonych scenach.

Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej. Resztę sfinansują samorządy.

Budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Autor: ws/par / Źródło: TVN24 Pomorze, PAP

Czytaj także: