Kilkanaście okrętów, sześć śmigłowców i trzy samoloty rozpoznawcze biorą udział w ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP. Trałowce, które pod osłoną nocy wyszły z Portu Wojennego w Gdyni, rozpoczęły fazę morską operacji "Anakonda 12".
Trałowce od razu zabrały się za poszukiwanie min morskich. Nad ranem dołączyły do nich kolejne jednostki, które opuściły port w Świnoujściu. W morze wyszły też okręty transportowo-minowe, ratownicze, niszczyciel min, okręt hydrograficzny oraz rozpoznania radioelektronicznego. Popołudniu wypłynie też okręt podwodny. Operacja "Anakonda 12" to największe w tym roku ćwiczenia wojskowe.
Panowanie na morzu
Jak mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, ćwiczona na Bałtyku operacja obronna ma zapewnić polskiej Marynarce Wojennej "panowanie na morzu" i utrzymanie bezpieczeństwa. Okręty i lotnictwo muszą m.in. zabezpieczyć transport morski, nie mogą też dopuścić sił przeciwnika do własnego brzegu.
- W ramach ćwiczeń jednostki będą prowadziły osłonę morskich szlaków komunikacyjnych m.in. przed atakami z powietrza i przed atakami okrętów podwodnych. Będą też prowadzić działania przeciwminowe oraz ratownicze - informuje rzecznik. - Jednostki brzegowe Marynarki Wojennej będą natomiast osłaniać strategiczną infrastrukturę na lądzie, na przykład porty handlowe i wojenne - dodaje.
Ćwiczenia potrwają do 27 września.
Siły Marynarki Wojennej RP w ćwiczeniu ANAKONDA-12:
okręt podwodny ORP „Sokół”
2 okręty transportowo-minowe ORP „Kraków” i ORP „Poznań”;
2 niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Czajka”;
7 trałowców ORP „Gopło” i ORP „Śniardwy”, ORP „Gardno”, ORP „Bukowo”, ORP „Jamno”, ORP „Mielno” i ORP „Nakło”;
1 okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP „Hydrograf”
1 okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”;
2 okręty ratownicze ORP „Lech”, ORP „Maćko”;
2 pomocnicze jednostki pływające zabezpieczające prowadzenie działań na morzu – holowniki: H-7 i H-8.
2 śmigłowce ratownicze W-3RM Anakonda;
1 śmigłowiec pokładowy (zwalczania okrętów podwodnych) SH-2G
2 śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ;
1 śmigłowiec transportowy W-3T;
3 samoloty rozpoznawcze (2 x An-28B1R i 1xAn-28RM1BIS).
wydzielone siły i środki Dowództwa Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich, 6. Ośrodka Radioelektronicznego MW, Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia MW, Oddziału Zabezpieczenia MW, 8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego MW, 8. i 43. Batalionu Saperów MW oraz jednostek zabezpieczenia logistycznego.
Autor: maz/par / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Marynarka Wojenna | Radek Pioch