Polska i Świat

Polska i Świat

Młody Ukrainiec, który uderzył jajkiem prezydenta Bronisława Komorowskiego, odpowie za chuligaństwo. Grozi mu albo grzywna, albo nawet 3 lata więzienia. To pierwsze jest bardziej prawdopodobne, tym bardziej, że najbardziej poszkodowany, czyli prezydent apeluje, by incydentowi z Łucka nie nadawać szczególnego znaczenia. MSZ czeka jednak na wyjaśnienia ze strony Biura Ochrony Rządu.

Jest Wojciech Lemański i jego parafianie, jest także Henryk Hoser i jego arcybiskupia władza nad proboszczem. Ksiądz Lemański mimo zakazu mówi i oskarża zwierzchnika. Ten mógłby coś powiedzieć, ale woli milczeć - i to od miesięcy. A teraz, gdy w Jasienicy takie rzeczy dzieją się na naszych oczach - jest na wakacjach.

Ksiądz Wojciech Lemański robi krok do tyłu i oddaje probostwo w Jasienicy. Sporu z arcybiskupem jednak nie kończy. Ksiądz poza parafią będzie czekał na rozstrzygnięcia z Watykanu. Liczy, że do Jasienicy powróci. Sytuacja w parafii być może nieco się uspokoi, bo dziś emocje sięgnęły szczytów. Rano do Jasienicy przyjechali przedstawiciele kurii warszawsko-praskiej z kandydatem na administratora parafii. Parafianie ich jednak pogonili.

Kaprys czy konieczność? Biali obywatele Republiki Południowej Afryki coraz częściej decydują się na mieszkanie w zamkniętych osiedlach. W ten sposób Burowie, czyli potomkowie kolonizujących Afrykę Holendrów i Brytyjczyków, zaczynają odgradzać się od rdzennej ludności.

Czy lot z żaglem to jeszcze żeglarstwo? Czy pieniądze zabijają jeden z najpiękniejszych sportów? W tegorocznym Pucharze Ameryki nie brakuje trudnych pytań, brakuje za to uczestników. W dwóch wyścigach brała udział tylko jedna załoga, bo pozostałych albo nie stać na ultranowoczesny sprzęt, albo protestują przeciw wciąż zmieniającym się zasadom.

Zrobili wszystko, żeby spełnić marzenia. Swoje i rodziców. Młodzi Chińczycy ciężko pracowali, aby dostać się na studia, bo te miały być przepustką do lepszego życia. Niestety, wielu z nich przekonuje się, że trudno myśleć o świetlanej przyszłości, jeśli teraźniejszość jest nieznośna, a gwarancja kariery zmienia się w rozpaczliwą nadzieję, że znajdą jakąkolwiek pracę.

Szybciej otrzymasz pomoc, jeśli sam wcześniej ją zadeklarujesz. Walia zmienia przepisy dotyczące transplantacji. Według przegłosowanej ustawy, podpisanie zgody na pobranie narządów po śmierci zapewni miejsce na priorytetowej liście, jeśli to podpisujący będzie potrzebował przeszczepu. Czy to skuteczny sposób na zwiększenie liczby dawców?

W Irlandii uchwalono kontrowersyjną ustawę zezwalającą na aborcję w przypadku zagrożenia życia kobiety, także wtedy jeśli przyszła matka grozi popełnieniem samobójstwa. Przeciwnicy przekonują, że zapis ten stanie się furtką do aborcji na życzenie.

Połowa śmiertelnych ofiar wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zderzenia miały zapięte pasy. I o ile coraz częściej pamiętamy o tym obowiązku w naszych samochodach, to wsiadając do autokarów pasy bezpieczeństwa wydają nam się niepotrzebne.

Niełatwo umyć włosy, wyczyścić zęby i obciąć paznokcie. Codzienne, prozaiczne czynności wymagają prawdziwej ekwilibrystyki. Wiemy, jak kosmonauci radzą sobie w kuchni, ale tylko nieliczni mają odwagę aby zapytać, jak w przestrzeni kosmicznej wygląda codzienna toaleta.

Walczyli z dzieckiem, teraz to samo dziecko udowadnia, że Talibów można pokonać. Szesnastoletnia Pakistanka w ubiegłym roku została ciężko postrzelona w drodze ze szkoły. Naraziła się radykałom pisaniem bloga, w którym walczyła o prawo do nauki. Cudem przeżyła. I triumfuje, bo ci, którzy chcieli na zawsze zamknąć jej usta sprawili, że Malali słuchał dziś cały świat.

Najpierw ktoś trafił trzynastolatka, potem ranny został dorosły mężczyzna. W Głogowie ktoś dla zabawy strzela z wiatrówki do przechodniów. Zabawa mogła skończyć się tragicznie. Mieszkańcy mówią, że strzałów było więcej.

Zdaniem kurii arcybiskup Hoser dba o dialog z Żydami, a zarzut dotyczący pytania o obrzezanie jest bezsensowny. Tymczasem ks. Lemański prosi hierarchę o zmianę decyzji o odwołaniu go z funkcji proboszcza i przeprasza za sprowokowanie domysłów. Ale nie znaczy to, że ustaje w walce, bo zapowiada również odwołanie do Watykanu.

Nie było dyscypliny, nie będzie zabijania bez ogłuszania. Premier przegrał polityczny bój w sprawie uboju rytualnego, choć nie wydawał się tym specjalnie zmartwiony. Nie będzie również wyciągał konsekwencji wobec tych posłów Platformy, którzy do kosza wrzucili ustawę swojego rządu.

Od momentu wybuchu wojny domowej w Syrii zginęło już ponad 100 tys. osób. W połowie marca minęły dwa lata od rozpoczęcia syryjskiej rewolucji. Protesty przeciwko dyktaturze prezydenta Baszara al-Asada wybuchły na fali arabskiej wiosny, a z czasem przerodziły się w zbrojne powstanie. Jak żyć w stanie permanentnego zagrożenia, które wydaje się nie mieć końca?

Siergiej Magnicki, prawnik walczący z korupcją, który zmarł w rosyjskim więzieniu... został skazany. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale moskiewski sąd, nie zważając na protesty rodziny i międzynarodowych organizacji obrońców praw człowieka, rozpoczął pośmiertny proces i właśnie wydał wyrok w tej sprawie.

Nie będzie zdrowiej - bo marne szanse, że ktoś rzuci palenie, będzie za to biedniej - bo to uderzenie w gospodarkę i niebezpieczniej - bo lukę na rynku wypełnią przemytnicy. Europosłowie zdecydowali, że cienkie papierosy znikną z półek. Polsce zależało na tym, żeby przepisy nie zostały zaostrzone. Niestety tę rundę przegraliśmy.

Dziś mija 70 lat od najkrwawszego dnia mordów na Wołyniu. Ukraińska Powstańcza Armia wymordowała ok. 11 tys. osób, w skoordynowanym ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Ok. 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. To była krwawa niedziela. Choć nie każdy twierdzi, że ludobójstwo.

Agnieszka Radwańska bez tajemnic. Zdjęcia tenisistki pojawiły się w specjalnej edycji magazynu, który promuje zdrowy styl życia. Naga Radwańska pozuje na brzegu basenu w którym pływają tenisowe piłki. Zdjęcie może się podobać, ale chyba nie tym, którzy pamiętają, że na zupełnie innej fotografii tenisistka była ubrana, a piłki układały się w słowo Jezus.

Przyroda rusza z pomocą firmom wydobywczym. Restrykcyjne amerykańskie prawo nakazuje, aby platformy wiertnicze usuwać najpóźniej rok po ich zamknięciu. Tyle tylko, że przykład Zatoki Meksykańskiej pokazuje, że brutalną ingerencję przyroda może przekuć na swoją korzyść. I usuwanie starych konstrukcji wcale nie musi być dobrym pomysłem.