Polska i Świat

Polska i Świat

Straty i zyski

Pytanie, czy skąpy strój Dody, w jakim wręczyła prezydentowi kawałek toru na gali, to przemyślane posunięcie artystki, czy nieprzewidziana niezręczność. Doda zapewnia, że był to miły gest wobec prezydenta Dudy, ale to zapewnieni osób zażenowanych sytuacją nie przekonuje. My liczymy straty i zyski. Komu taki występ się bardziej opłacał?

Kierowcy na rowerach

Była akcja "tiry na tory", teraz jest "kierowcy na rowery". Miasto wysłało na rowery kierujących na co dzień autobusami i trolejbusami. Gdynia chce przekonać kierowców, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ratunek dla Kajtka

Eksperymentalna metoda dała 3-letniemu Kajtkowi nowe życie. Matka skacze z radości, chłopiec, który cierpi na genetyczną chorobę skóry (do tej pory wyglądała ona tak jakby ktoś polewał go wrzątkiem) teraz po przeszczepie odczuwa ulgę. Nie byłoby jej gdyby nie niesamowita pomoc internautów. W błyskawicznym tempie zebrali prawie 8 milionów i umożliwili Kajtkowi wyjazd do kliniki w Stanach Zjednoczonych.

Posiedzenie "gabinetu cieni" PO

Gabinet Cieni PO melduje się w pracy i ustala plan działań i zakres spraw, którymi będzie się zajmować. Platforma zapowiada, że pracy będzie sporo, a każde ministerstwo doczeka się recenzji. Mówią to z optymizmem, ale w ich plan niewielu wierzy.

Nauczyciele nie przekonali minister

Nadzieja prysła jak bańka mydlana. Nauczyciele do ostatniej chwili wierzyli, że na dzisiejszym spotkaniu uda im się przekonać Annę Zalewską, by wstrzymała się z reformą oświaty, ale minister ani myśli o zatrzymaniu, jak mówi, już pędzącego pociągu.

Zabójcza terapia?

W magazynie "Polska i świat" wracamy do sprawy 30-letniej kobiety, która zmarła po terapii Kambo, która polega na podaniu jadu z żaby amazońskiej. Terapia, która miała oczyścić organizm – zabiła. Prokuratura bada sprawę, chce prześwietlić wszystkie takie warsztaty w Polsce i powinna, bo rozpoczęła się moda na tego typu detoks, który lekarzy medycyny klasycznej nazywają wprost - to przestępstwo, szarlataneria.

Gowin kontra prezes PiS

Co mówił prezes Jarosław Kaczyński o przedsiębiorcach sprzyjających opozycji: inwestują w Polsce mniej, bo czekają na zmianę władzy. Nie wszyscy podzielają tę tezę, a zdecydowanie odcina się od niej jeden z wicepremierów w rządzie PiS. To Jarosław Gowin, unikający dotąd odmiennych opinii na tematy, co do których kierownictwo partii jasno się wyrażało. Ma też inne doświadczenia z przedsiębiorcami.

Przekonać minister

Spotkanie było odwoływane, przekładane, ale w końcu ma się odbyć. Nauczyciele Roku spotkają się w czwartek z minister edukacji narodowej. Temat spotkania dość oczywisty: reforma oświaty. Minister nadal ją zachwala, a część nauczycieli jest przerażona. Ale skoro nie pomógł ich list otwarty do Anny Zalewskiej, by zwolnić z tempem zmian, podejmują kolejną próbę. Jak chcą przekonać szefową MEN, skoro klamka już zapadła?

W kolejce karetek

Absurdalna kolejka złożona z karetek we Wrocławiu. Ambulansy, zamiast jechać do kolejnych wezwań, stoją na parkingu, bo pacjenci przywiezieni do szpitala czekają na przyjęcie nawet do 4 godzin. W tym czasie, zgodnie z przepisami, ratownicy nie mogą spuścić z oka przywiezionego pacjenta, a izba przyjęć - zamiast przyjmować - trzyma koczujących pacjentów na korytarzu.

Jak zagrać w Orkiestrze?

25. Wielkie Granie dopiero w styczniu, ale wszyscy ci, którzy chcą pomóc, już mogą się zgłaszać. Wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy może zostać każdy - bo liczy się pomoc, a nie np. wiek chętnych.

Turcja rezygnuje z kontrowersyjnej ustawy

Od wczoraj na ustach całego świata - potępiana i napiętnowana, dziś robi krok w tył. Turcja na razie zmienia zdanie i nie chce już legalizacji kontrowersyjnej ustawy, która zakładała, że gwałciciel może uniknąć kary, jeśli ożeni się ze swoją ofiarą. Przez kraj przetoczyła się lawina protestów.

Będą kolejne ekshumacje

Jest decyzja o kolejnych siedmiu ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej. Na razie to informacja nieoficjalna, ale rodziny, które się na to nie godzą, walczą o swoje prawa i składają wnioski do prokuratur i sądów o zmianę decyzji. Płyną też apele do prezydenta Andrzeja Dudy. Czasu jest coraz mniej, bo do końca roku ma się odbyć aż 10 ekshumacji.

Pomysł na służbę zdrowia

Co nas czeka w służbie zdrowia? Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (PiS) składa śmiałe deklaracje: od stycznia nie będzie kolejek, to specjaliści będą czekać na pacjentów. Jeśli tak wyglądać ma służba zdrowia, to już można mówić o rewolucji, choć byli ministrowie zdrowia do proponowanych zmian podchodzą ostrożnie, bo widzą też wady.

Rozbito wielką siatkę pedofilów

Dwóch polityków, adwokaci, znany policjant i personel przedszkola - w sumie kilkudziesięciu pedofilów. Policja w Norwegii po informacjach FBI rozbiła jedną z największych sieci pedofilów.

"Zapuść wąsy dla jaj"

Mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, by walczyć z rakiem jądra i prostaty. Prowokacyjne hasło kampanii należy traktować dosłownie i w przenośni.

Zapowiedzi były, śmigłowców brak

Co ze śmigłowcami dla polskiego wojska? Do końca roku już tylko półtora miesiąca, armia potrzebuje sprzętu, a tymczasem zapowiedzi Antoniego Macierewicza, zamiast lądować w jednostkach, zaczynają się rozpływać w powietrzu.

Polityka i pieniądze

Radni Prawa i Sprawiedliwości obniżają pensję prezydentowi z Platformy Obywatelskiego. Ten protestuje, mówi o braku przyzwoitości, i w końcu idzie do sądu.

Pozarządowy = opozycyjny

Rząd Prawa i Sprawiedliwości bierze się za organizacje pozarządowe. Beata Szydło sugeruje, że część fundacji i stowarzyszeń jest powiązana z politykami dzisiejszej opozycji, więc trzeba tę sprawę - jak się wyraziła - "uporządkować". Powstaje pytanie, jak obecna władza chce budować społeczeństwo obywatelskie.

Kwota wolna od podatku, ale nie polityki

Co z obiecaną kwota wolną od podatku? Jeszcze w kampanii wyborczej miała być dla każdego, ale to już nieaktualne. Ostania wersja wicepremiera Morawieckiego jest tak, że "lepiej zarabiający" mogą o niej zapomnieć.