Polska i Świat

Polska i Świat

Uwaga na sztuczną inteligencję. Nie zapominajmy, że jest sztuczna, a więc poza pełną kontrolą. Głos w tej sprawie zabierają naukowcy i apelują, by przyhamować, zwłaszcza w przemyśle zbrojeniowym. Ale robotów jest coraz więcej także w cywilu i istnieje zagrożenie, że się zbuntują. Nie tylko w filmie.

Pedofilii w sieci jest coraz więcej. Liczba takich materiałów rośnie w przygnębiającym tempie. Ale w tej sprawie są też bardziej optymistyczne statystyki, bo coraz więcej udaje się wykryć i usunąć filmów i zdjęć z dziecięcą pornografią, a także zatrzymać ich autorów i amatorów. A pomaga w tym nie tylko policja.

Przystanek Woodstock po raz dwudziesty pierwszy. A na przystanku kolejne pokolenia, które pewnie nawet nie pamiętają, że to granie zaczęło się nie tu w Kostrzynie nad Odrą, a w Czymanowie nad Bałtykiem. Jadą z całej Polski i ciągle potrafią sposobem na taką jazdę zaskakiwać.

Tunel nadziei, który dla niektórych staje się tunelem śmierci. W pobliżu Calais we Francji oblegają go nielegalni imigranci. I liczą, że po drugiej stronie znajdą lepsze życie. O ile przeżyją tę podróż, bo nie wszystkim się udaje.

W 2014 polskie państwo na duchownych wydało 130 milionów złotych. Pieniędzy coraz więcej, choć miało ich być coraz mniej, bo rząd reformę Funduszu Kościelnego obiecywał od lat. I wyraźnie nie dał rady.

Sposób na wandala? W Legionowie straszą ich przez megafon. W Zielonej Górze uświadamiają, ile wandalizm kosztuje. Tam, gdzie coś zniszczono, staje tabliczka z ceną. Inicjatywa cenna, ale czy skuteczna?

Cecil był znany, lubiany i chroniony. A dentysta z Ameryki podobno nieświadomy, że strzela do Króla Lwa. Teraz jest i śledztwo i międzynarodowe oburzenie na takie polowanie.

Wulgarne i agresywne. Trzy gimnazjalistki z Legnicy atakują pijanego mężczyznę. Kopią go i okładają pięściami. Widać to na filmie, który trafił do sieci. Widać także, że nikt nie reaguje. Dwie nastolatki same zgłosiły się na policję.

HIVokryzja, czyli co wiemy o HIV i dlaczego tak niechętnie o to pytamy. Obok nas żyją ludzie zakażeni - oficjalnie jest ich kilkanaście tysięcy. Ale trzy razy więcej wcale może o tym nie wiedzieć. Bo test na HIV to często sprawdzian z podstawowej wiedzy. Pomóc ma specjalna kampania społeczna.

Teraz pytanie - być albo nie być turystą w Turcji czy Egipcie. Polskie MSZ nie ma wątpliwości - lepiej tam nie jechać, bo na miejscu jest nie tylko rzeczywistość jak z folderu, ale i rzeczywiste zagrożenie terroryzmem. Choć polski turysta to wie - to jedzie i zazwyczaj deklaruje, że sie nie boi.

Ziobro z ostatniego w Kielcach, Gowin z pierwszego w Krakowie - to przymiarki do list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. To jedne z niewielu nazwisk, o których głośno i konkretnie. Z uwagą, że ostateczny kształt list i tak zależy od prezesa. Pod tym względem wyborcze personalia w Platformie wyglądają podobnie.

Messi poszukiwany w Rzeszowie. To pies kilka miesięcy temu przygarnięty, a teraz porwany z ogródka, w którym czekał na swoich właścicieli. Na nagraniu z monitoringu widać, jak złodziej przechodzi przez płot i zabiera Messiego. Policja szuka sprawcy i psa. A nie jest to jedyne takie zgłoszenie.

Premier Ewa Kopacz ciągle w drodze. Przykładem tego jest rządowa, choć jednocześnie kampanijna podróż na Dolny Śląsk. Pytanie: kto za to wszystko płaci i ile kosztuje jeżdżenie i przekonywanie do siebie przed wyborami.

Podejrzani o terroryzm w Polsce pod kontrolą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To 200 osób - głównie Czeczenii - służby zapewniają, że sprawdzają, gdzie i co robią. Portal tvn24.pl ustala szczegóły. A my pytamy o zagrożenie terrorystyczne w naszym kraju.

Stargard Szczeciński zmienia nazwę. Rząd się zgodził, o co samorząd od lat walczył. Zmiana klepnięta, ale wcale nie niekontrowersyjna. Bo są tacy, którzy już za szczecińskim tęsknią. Z powodów jak najbardziej praktycznych.

Żadnych granic i żadnych ograniczeń kilometrowych. Takich pasjonatów jest coraz więcej. Rafał Stangreciak przedstawia jednego z nich. A dokładnie jedną z nich. To pani Anita, która na rowerze zwiedziła już kawał świata. Choć ostatnio zupełnie spontanicznie wypuściła się w Polskę.

Nie udało się odnaleźć Olka Ostrowskiego - polski himalaista prawdopodobnie wpadł w szczelinę, gdy zjeżdżał na nartach ze szczytu Gaszerbrum Drugi. Akcja poszukiwawcza nic nie dała.

Centrum Zdrowia Dziecka wydaje zakaz - a matka 5-letniego Maksa, który z sukcesem był tam do tej pory w ten sposób leczony, boi się, że ten zakaz to tak naprawdę wyrok. Jej syn cierpi na padaczkę. Miał 300 ataków dziennie, po marihuanie 90 procent mniej. Komu to przeszkadza?

Moskwa chce wystraszyć świat potęgą swojej floty. Potęga to jednak czysto teoretyczna, a wielkie plany zbrojeniowe przynajmniej optymistyczne. Z okazji święta marynarki ogłasza je Władymir Putin. Świat rzeczywiście słucha. Ale szybko te zapowiedzi weryfikuje.