Polska i Świat

Polska i Świat

Zaczęło się od szerokiego na sześć metrów leja, ale na tym nie koniec. Kilkadziesiąt metrów dalej ziemia ponownie się osunęła i tym razem powstała szczelina o długości dwóch i pół metra. Teraz rośnie, a razem z nią rośnie strach mieszkańców z Jankowic na Śląsku, bo nie tylko ziemia się osuwa, ale pękają też ściany w domach.

Amerykański sprzęt wojskowy w pięciu miejscach w Polsce. Porozumienie Polska - Stany Zjednoczone już zostało zawarte. Pytanie co na to Putin, bo to jawny sygnał, że Amerykanie chcą być bliżej nas w razie potrzeby.

Piłkarskie emocje po remisie Polska-Szkocja. Jest dwa do dwóch i szansa naszych piłkarzy na awans do Euro 2016. Mecz wspaniałym golem otworzył Robert Lewandowski i w mistrzowskim stylu go zakończył. Teraz przed nami kolejne starcie, tym razem z Irlandią.

Koniec kadencji Sejmu pod znakiem awantury. Kłótnie i spory tak zdominowały posiedzenie sejmowych komisji sprawiedliwości i zdrowia, że przepadła możliwość przywrócenia ustawy o uzgodnieniu płci. Prezydent ustawie powiedział nie, ale Platforma miała o nią walczyć. Walkę przegrała na życzenie.

Wstrząsające wyznania kobiet, które padły ofiarą radykalnych islamistów. W imię religii. Są porywane, sprzedawane, gwałcone, a te które zajdą w ciąże - zmuszane do aborcji. Tylko nielicznym udaje się uciec i przerwać gehennę. Te które przeżyły, trafiły do obozu dla uchodźców w Dahuk, na północy Iraku.

Po fali krytyki Beata Szydło ucina spekulacje o Antonim Macierewiczu i przedstawia swojego kandydata na szefa MON. Kandydat zaskakuje, bo to Jarosław Gowin, były polityk Platformy i minister w rządzie Donalda Tuska. Nazwisko Gowina atmosferę wyborczą podgrzało, a jego dawni polityczni koledzy ani na nim, ani na PiS-ie nie zostawili suchej nitki.

Teraz niespotykana i niecodzienna walka, ale w szczytnym celu. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wcieli się w rolę boksera, a jego przeciwnikiem będzie wielokrotny mistrz świata Dariusz Michalczewski. Wszystko w ramach charytatywnej gali boksu. Prezydent Poznania już trenuje i mówi wprost: to ma być walka na serio, proszę mnie nie oszczędzać. O starciu profesjonalisty z amatorem.

Uchodźcy nadal napływają. Jest ich coraz więcej, a miejsc w obozach coraz mniej. Część z nich niebawem dotrze do Polski. To Ci, którzy obecnie przebywają w ośrodkach we Włoszech i Grecji. Jakie tam mają warunki, jak wygląda ich sytuacja?

Zostawiła noworodka w oknie życia w Zielonej Górze. Policjanci chcieli szukać matki chłopca, ale po interwencji naszego reportera zdanie zmienili. My jednak pytamy, po co policjanci w ogóle interweniowali, skoro noworodka do okna życia można oddać anonimowo. Tym bardziej, że chłopiec nie był zaniedbany.

Teraz sukces na skalę światową. Naukowcy z Gdańska opracowali szczepionkę, która hamuje cukrzycę typu pierwszego. Na razie zastosowano ją u 30 małych pacjentów i u niektórych już nastąpiła remisja choroby. Eksperyment ten może stać się przełomem w walce z cukrzycą.

Zapisy o klauzuli sumienia są częściowo niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że jeśli lekarz odmawia aborcji, to nie musi wskazać innego lekarza lub szpitala, gdzie zabieg będzie wykonany. Musi za to poinformować swojego przełożonego o skorzystaniu z klauzuli sumienia. W jakich jeszcze przypadkach lekarz może z klauzuli sumienia skorzystać?

Antoni Macierewicz podgrzał kampanię wyborczą. Jego wyjazd do Chicago nie przeszedł bez echa. Jest szeroko komentowany, bo na spotkaniu z Polonią powróciły stare tematy o aneksie, raporcie i Wojskowych Służbach Informacyjnych. Platforma pyta wprost czy fanatyk będzie rządził polską armią, na co PiS odpowiada, że dyskusja o Macierewiczu to strategia wyborcza PO.

polityczna wojna na emocje. Miało być merytorycznie, tego kobiety wymagały w kampanii od mężczyzn, ale same uległy wyborczej retoryce i do przedstawianego programu wprowadziły wyborcze nastroje. Sytuacja rozwija się histerycznie.

Prezydent podpisał ustawę antysmogową. Andrzej Duda nie zgodził się z PiS-em i podpisał dokument, przeciwko któremu otwarcie opowiedziała się partia z której się wywodzi. Przeciwni ustawie byli też górnicy. Protestowali, bo obawiają się, że za liczne ograniczenia, jak palenie węglem, to właśnie im przyjdzie słono zapłacić.

Niezwykła walka o życie niemowlaka. Australijscy chirurdzy nie poddali się i przez sześć godzin operowali malucha, który cudem przeżył wypadek samochodowy. Jego rdzeń kręgowy oderwał się od czaszki. Dziecko przeżyło i ma szanse na odzyskanie całkowitej sprawności, a o innowacyjnej operacji dowiedział się świat.

Rejsowy lot z Phoenix do Bostonu. Wszystko przebiegało bez zakłóceń, do momentu, kiedy zdarzyło się zakłócenie z tych bardzo poważnych. Niespełna sześćdziesięcioletni pilot zasłabł i krótko później zmarł. Drugiemu pilotowi udało się bezpiecznie sprowadzić maszynę na ziemię.

Szwecja miała być dla nich szansą na lepsze życie. Bartłomiej Topa, czyli filmowy Marek był trenerem piłkarskim, a Agnieszka Grochowska, czyli Basia zajmowała się ich córeczką i dorywczo pracowała. W Szwecji mieli się rozwijać i więcej zarabiać. Jednak jeden niewielki incydent sprawił, że ich pobyt w Skandynawii stał się koszmarem. Film „Obce niebo” niebawem wchodzi do kin, ale my już pytamy czy opieka społeczna w Szwecji powinna mieć w nazwie „opieka”?

Od kilku miesięcy mieszkańcy gminy Mieroszów na Dolnym Śląsku nie mają dostępu do wody. Okres ten z trudem przetrwali, ale ich cierpliwość powoli się kończy. Rozumieją, że wody nie ma przez suszę, ale nie rozumieją dlaczego muszą być uzależnieni od pogody.

Motocykliści na buspasy. W Krakowie już mogą z nich korzystać. Kilka innych miast, w tym Warszawa, na razie rozważa takie rozwiązania. Ten pomysł może rozładować nie tylko korki, ale i napięcie pomiędzy kierowcami i motocyklistami. Materiał z programu "Polska i Świat".

Polski ksiądz Krzysztof Charamsa traci stanowiska w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Dzieje się to po tym, jak ujawnia publicznie, że jest gejem i żyje w związku z mężczyzną. Duchowny robi ze swojego wyznania prawdziwe medialne show. Zaskoczony jest nie tylko Watykan, ale także środowiska homoseksualne. Wszyscy zastanawiają się, o co naprawdę mu chodzi. Materiał z programu "Polska i Świat".